TSK'da başörtüsü izni

TSK'da çalışan sivil memurlar için kılık kıyafet yönetmeliğindeki bazı zorunluluklar kaldırıldı. Artık kadın memurlar başörtüsüyle, erkek memurlar kirli sakal ile görev yapabilecek.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 11.11.2016 - 15:23 | Son Güncelleme : 11.11.2016 - 15:25

TSK'da başörtüsü izni

Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) sivil personel, kılık kıyafet yönünden diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelle aynı hükümlere tabi olacak.
Söz konusu değişikliğe ilişkin düzenleme, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 6. maddesi, "Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup olanlar, hakimler, savcılar, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapanlar ilgili kurum ve kuruluşun özel yönetmeliklerinde belirtilen usul ve esaslara tabidirler" hükmünü içeriyordu.

Söz konusu düzenlemedeki "Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapanlar" ibaresi, "Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapan subay, sözleşmeli subay, yedek subay, astsubay, sözleşmeli astsubay, uzman erbaş, uzman jandarma, sözleşmeli erbaş ve er ile erbaş ve erler" şeklinde değiştirildi.

Yeni düzenleme ile TSK'daki sivil personelin kılık kıyafet yönünden diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelle aynı hükümlere tabi olması sağlandı.

Böylece TSK’da çalışan 30 bin sivil memurdan kadınlar işe başörtüsüyle; erkekler ise kirli sakalla gidebilecek.

Erkekler için ayrıca yazları da zorunlu olan kravat takma kuralı kaldırıldı.

Sayfa Yükleniyor...