TSK'da yeni dönem!

Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner ile kara, deniz ve hava kuvvetleri komutanları emekliliklerini istedi. Yaşanan yoğun trafiğin ardından, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan Orgeneral Necdet Özel, Genelkurmay Başkan Vekilliği'ne getirildi.

Haberler 29.07.2011 - 18:19

TSK'da yeni dönem!

Kritik Yüksek Askeri Şura öncesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tarihinde görülmeyen gelişmeler yaşandı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay emekliliklerini istedi. Konuyla ilgili Başbakanlık'tan yazılı bir açıklama geldi.

Kuvvet komutanlarının görev sürelerinin zaten bitecek olması, gözleri, görev süresinin dolmasına daha iki yıl olan Koşaner'in kararına çevirdi. Ankara'da yaşanan yoğun görüşme trafiği sonrası, Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturacak isim gözüyle bakılan Jandarma Genel Komutanı Necdet Özel'in Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ve Genelkurmay Başkan Vekilliği'ne getirildiği açıklandı.

Hafta boyunca Ankara’da Cumhurbaşkanı Abdullah Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan ve Orgeneral Işık Koşaner arasında yapılan 3 zirve, krizin geliyorum dediği yorumlarına neden olmuştu.

Ankara kulislerinde, bu ay başından beri Işık Koşaner’in istifa yolunu seçebileceği konuşulurken, emeklilik kararlarının gerekçeleriyle ilgili olarak da iki ihtimal seslendirildi. Bunlardan ilki, hükümetin YAŞ'ta tutuklu general ve amirallerin emekliliğe sevkini isteyeceği ancak komutanların buna karşı çıktığıydı. Diğer senaryo ise, Işık Koşaner’in boşalacak kuvvet komutanlıkları için önerdiği isimlerin hükümet tarafından kabul edilmeyecek olmasıydı.

NEDEN BIRAKTI?
Orgeneral Koşaner, bu akıl yürütmelere açıklık getiren açıklamayı, 'Değerli silah arkadaşlarım' diye başladığı veda mesajında yaptı. OKUYUN

NECDET ÖZEL
Akşam saatlerindeki emekilik kararlarıya, Ankara’da, komuta kademesinde oluşan boşluğun nasıl doldurulacağı formülü arandı.

1-4 Ağustos’taki YAŞ’ta, kuvvet komutanlarının atanabilmesi için öncelikle buralara isim önermesi gereken Genelkurmay Başkanlığı koltuğunun doldurulması gerekiyordu. Bunun için Ankara’da yoğun bir trafik yaşandı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın tek adayı Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Erdoğan'la yaptığı 45 dakikalık görüşmeden sonra Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Gül'le biraraya geldi. Başbakan Erdoğan'ın da dahil olduğu 3'lü zirvenin ardından Gül'ün son görüştüğü isim Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala oldu.

Ala'nın Köşk'ten ayrılmasından dakikalar sonra da beklenen açıklama geldi ve Orgeneral Necdet Özel'in Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandığı ve Genelkurmay Başkan Vekilliği'ne getirildiği duyuruldu. (Yasalara göre Genelkurmay Başkanı olacak kişinin kuvvet komutanlığı yapmış olması gerekiyor. Bu nedenle, Orgeneral Necdet Özel önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı)

Sayfa Yükleniyor...