TSK'dan ''Fırat Kalkanı'' açıklaması

TSK'dan yapılan açıklamada, Fırat Kalkanı Harekatı'nın 64. gününde 99 DAEŞ ve 18 PKK/PYD hedefine atış yapıldığı bildirildi. TSK ayrıca, Suriye'de rejim unsurlarına ait bir helikopterin, muhaliflere yönelik varil bombalı hava saldırısında 2 muhalifin de şehit olduğunu duyurdu.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.10.2016 - 09:20 | Son Güncelleme : 26.10.2016 - 10:11

TSK'dan ''Fırat Kalkanı'' açıklaması

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) yapılan bilgilendirmeye göre, DAEŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek amacıyla başlatılan "Fırat Kalkanı Harekatı" 64. gününde devam ediyor.

Harekat kapsamında, Mare bölgesinde, muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grubunca, karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteği ile Aktarin'in güneyindeki Tall Nayif, Tall Kaladjah, Kassar ve Tiltanah'ta büyük ölçüde kontrol sağlandı. Tam kontrol sağlama gayretleri ile mayın ve el yapımı patlayıcı temizliği faaliyetleri ise sürdürülüyor.

Rejim unsurlarına ait bir helikopter tarafından, Tall Nayif'de bulunan muhalif unsurlara yönelik varil bombalı hava saldırısı neticesinde 2 muhalif şehit oldu, 5 muhalif yaralandı.

DAEŞ tarafından, Aktarin'in güneydoğusundaki Ak Burhan bölgesinde bombalı araç saldırısı sonucu 2 muhalif şehit oldu, 21 muhalif yaralandı, 7 araç kullanılamaz duruma geldi. Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 163 meskun mahalde, yaklaşık bin 300 kilometrekarede kontrol sağlandı.

Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 99 DAEŞ ve 18 PYD/PKK hedefine ateş destek vasıtaları ile atış yapılarak PKK/PYD ve DAEŞ mensupları baskı altına alındı ve manevra kabiliyetinden yoksun bırakıldı. Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından hava harekatı icra edilmedi ancak uçaklar ani çıkacak hedeflere yönelik "yerde bekler" şekilde görevlendirildi.

Koalisyon güçleri tarafından, Susiyan'da tespit edilen DAEŞ unsurlarına yönelik hava harekatı sonucunda, 2 DAEŞ mensubu etkisiz hale getirilirken, bir araç ve bir bina imha edildi.

DAEŞ'ten temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri 10 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak imha etti. Harekatın başından bugüne kadar çoğu tuzaklanmış 31 mayın ve bin 346 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak etkisiz hale getirildi.

Sayfa Yükleniyor...