TSK'nın gösterdiği ucuz adres

Genelkurmay, Suriye sınırındaki mayınların temizliği için NATO'yu adres göstermişti. NATO'nun ilgili birimi NAMSA'nın devreye sokulmasıyla maliyetin büyük oranda düşeceğine dikkat çekiliyor.

NTV Haber 25.05.2009 - 12:58

Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi ve maliyetiyle ilgili tartışmalar ise sürüyor. Genelkurmay Başkanlığı, mayınların temizliğinin büyük şirketlere yaptırılmasına karşı görüş bildirmişti. Genelkurmay'ın adres gösterdiği NATO'da temizlik işini NAMSA yapıyor. Üye ülkelerin askeri ihtiyaçlarını en ucuza sağlamak için faaliyet yürüten kurumu daha yakından tanıyalım.

NATO Bakım ve İkmal Ajansı NAMSA, üye ülkelerin askeri bakım, destek ve ikmal ihtiyaçlarını karşılamak üzere 1958'den beri görev yapıyor.

Herhangi bir konuda başvuru yapan ülkenin ilgili ihtiyacı ya diğer üye ülkelerden ya da kendisinde kayıtlı bulunan 40 bin civarında şirkete ihale edilerek sağlanıyor.

Merkezi Lüksemburg'da bulunan ve Türk subayların da görev yaptığı NAMSA, ihale şartnamesinin hazırlanmasından ihalenin sonuçlandırılmasına tüm süreçte aktif bir şekilde yer alarak, ihtiyacın en ucuz ve uluslararası standartlara en uygun şekilde karşılanmasını sağlıyor.

NAMSA'nın en önemli faaliyetlerinden birisi de mayın temizliği. Ajans, bugüne kadar 10'a yakın ülkede milyonlarca mayın temizlenmesi süreci denetledi.

Örneğin Arnavutluk'ta 1 milyon 600 bin mayının imha edilmesi 800 bin dolara maloldu.

Azerbaycan'da da NAMSA, NATO üyesi Türkiye'nin öncülüğünde bir mayın temizleme projesini yürütüyor. 2011'de bitirilmesi beklenen projenin 3.1 milyon Euro'ya mal olması bekleniyor.

NAMSA'nın bugüne kadarki projelerinde imha maliyeti 50 cent ile 3,5 dolar arasında değişiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...