Aden Körfezi ve Somali açıklarında görev yapan TSK unsurlarının görev süresinin bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda görüşüldü.

Tezkerenin görüşmelerinin tamamlanmasının ardından oylamaya geçildi.

Yapılan oylama sonucu, TSK'nın Aden Körfezi'ndeki görev süresi, 10 Şubat'tan itibaren 1 yıl daha uzatıldı.

Görüşmeler sırasında söz alan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bölgede icraa edilen görevle ilgili bilgiler verdi.

Bakan Yılmaz, BM Güvenlik Konseyi'nin ilk olarak 2008 yılında aldığı ve her yıl uzattığı kararlarla, söz konusu eylemlerle ortak mücadeleye dönük olarak uluslararası toplumun eşgüdüm yapmasını kolaylaştıracak meşruiyet zeminini güçlendirdiğini kaydetti.

13 FIRKATEYN
Uluslararası toplumun Somali açıklarındaki deniz haydutluğuyla, bu ülkenin karasularını da kapsayacak şekilde yürütülen mücadelenin hukuki temelini, BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarının oluşturduğunu belirten Yılmaz, Türkiye'nin bölgedeki deniz haydutluğu ile mücadele faaliyetlerine 13 firkateynle destek verdiğini belirtti.

İsmet Yılmaz, bölgede halen NATO görev kuvveti Okyanus kalkanı harekatına Gökova Firkateyni ile iştirak edildiğini kaydetti. Somali'de kuraklık nedeniyle yaşanan açlık tehlikesine karşın Somali'ye insani yardım taşıyan gemilere, bölgedeki firkateynle refakat edilerek emniyetli bir şekilde ulaşımın sağlandığını belirten Yılmaz, son bir yıl içerisinde 2 ticaret gemisinin deniz haydutlarının saldırısına uğradığını kaydetti.

'2 YILDIR TÜRK GEMİSİ KAÇIRILMADI'
Alınan etkin tedbirler neticesinde Mart 2010'dan beri hiçbir Türk gemisinin kaçırılmadığını belirten Yılmaz, NATO, AB ve ABD'nin yanısıra Çin, Rusya ve Hindistan'ın da bölgede olduğunu söyledi.

'ÇÖZÜM DENİZDE DEĞİL, KARADA'
İsmet Yılmaz, Türkiye'nin Somali'ye yardımlarını sürdürdüğünü belirterek, ''Çünkü deniz haydutluğu meselesinin asıl çözümü denizde değil karadadır. Deniz haydutluğu meselesinin çözümü ancak Somali ve Afrika'nın huzura ve refaha kavuşması ile mümkündür'' diye konuştu.