Tuğluk: Çatışmalara yol açabilir

YSK’nın adaylık iptalini değerlendiren DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, siyaset zeminin kapatılmasının Türkiye’nin yararına olmadığını söyledi.

02.05.2011 - 13:29

Tuğluk: Çatışmalara yol açabilir

YSK'nın BDP’nin desteklediği 7 bağımsız ismin adaylıklarını iptal etmesini, DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk NTV’de değerlendirdi.

Kararı büyük bir şaşkınlıkla karşıladıklarını belirten Tuğluk, “Bu karar parti ve yapıları tarafından değerendirilecektir. Bizler, Kürt meselesinin acılar yaşanmadan, barışçıl çözümü konusunda, özellikle demokratik yollarla ve anayasal çözümü konusunda meclis zeminini oldukça önemsedik.

Burada çözüm sağlanması için çaba sarf ettik. Önümüzdeki dönem açısından da önemli bir rol oynayabiliriz diye seçimlere katıldık. Maalesef karşımızda hukuki değil siyasi bir karar var. Siyasetin yolunu kapatan bir karar bu" dedi.

Siyasetin yolunu kapatmanın Türkiye’nin yararına olmayacağını söyleyen Tuğluk, "Çatışmadan çıkmanın yolu, sorunu siyaset zeminine çekmektir. Bizler bunun için rol üstlendik. Bu yolun kapatılması maalesef yeniden çatışmalara yol açabilir" şeklinde konuştu.

Leyla Zana ve Hatip Dicle’ye memnu hakların geri verildiğini söyleyen Tuğluk, "Selim Sadak aynı hukuki durumdaydı ve belediye başkanı oldu. Gültan Kışanak halen milletvekili. Gerçekten bunu anlamakta zorlanıyoruz. Bunun çok hukuki olduğu düşüncesinde değilim” ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...