ABD'nin Las Vegas kentinde perşembe başlayacak dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarında, daha güçlü cep telefonları, daha küçük bilgisayarlar, yeni nesil tablet bilgisayar ve elektronik kitaplar görücüye çıkacak.

İlişkili Haberler


Pazar gününe dek sürecek CES'in (Consumer Electronic Show) yıldızı Google'ın da bu vesileyle yarın kendi markası altındaki ilk çok fonksiyonlu cep telefonu Nexus One'ı tanıtması bekleniyor.

Fuarda merakla beklenen ürünler arasında Google tarafından mobil telefonlar için geliştirilen işletim sistemi Android ile çalışan tabletler de bulunuyor. Amerikan Dell ile Tayvanlı HTC tarafından üretilen tablet cihazların yanı sıra Hintli Notion şirketinin elektronik kitaplara benzeyen tablet bilgisayarı tanıtılacak.

Fuara katılmayan Apple ise kendi tablet cihazının tanıtımını ay sonunda yapacak.

Son iki yılda satışları "netbooklar" tarafından darbe yiyen geleneksel bilgisayar üreticileri de, daha düşük fiyatlı "smartbook" adı verilen ürünlerini tanıtacaklar.

Fuarla ilgili söylentilere göre, James Cameron'un Avatar filminin başarısıyla ünlenen 3D teknolojisi ile çalışan Samsung ve LG'nin cihazları da tanıtılacak.

Yazılım devi Microsoft'un genel direktörü Steve Ballmer'ın Çarşamba akşamı açılışını yapacağı fuarda, Microsoft'un ayrıca oyun konsolu XBox'u joystiksiz oynama imkanı tanıyan görsel ve sesli tanıma sistemi "Natal"i tanıtması bekleniyor.

330'u ilk kez katılan 2500'den fazla üreticinin katılmasının ve 20 binden fazla teknolojik yeniliğin tanıtılmasının beklendiği fuarda, ayrıca kablosuz internete en yüksek veri hızıyla daha geniş bir alandan bağlanma olanağı sağlayan WiMax sisteminin de gösterilmesi öngörülüyor.