'Tulpar Fırtınası' gerçek mi, soğuk hava dalgası Türkiye'ye uğrayacak mı?

Bazı sosyal medya kullanıcılarının “Tulpar” adını kullandığı kuvvetli soğuk hava dalgasının, Rusya’nın karasal bölgelerinden güney enlemlere doğru yola çıktığı söyleniyor. Bu soğuk hava dalgasının Türkiye'ye uğrayıp uğramayacağı ise merak konusu. Teyit.org, yaptığı açıklamada 'Tulpar' isimli bir hava fırtınasının olmadığını duyurdu.

09.02.2021 - 15:01

'Tulpar Fırtınası' gerçek mi, soğuk hava dalgası Türkiye'ye uğrayacak mı?

Bu yıl hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve istenilen yağışların elde edilememesi,  barajlardaki su seviyesini düşürmüş ve tehlikeli tablolara yol açmıştı. 

Şubat ayında da havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, susuzluk ve kuraklık tehlikesini sürdürüyor. 

Meteorolojiden yapılan açıklamaya göre, 13 Şubat Cumartesi gecesi hava sıcaklıklarının 15 derece kadar düşeceği ve ülkemiz genelinin, Balkanlar üzerinden gelen ve bazı sosyal medya kullanıcılarının 'Tulpar Fırtınası' diyerek tanımladığı soğuk hava dalgasının etkisi altında kalacağı ifade edildi. 

TEYİT.ORG'DAN AÇIKLAMA: TULPAR DİYE BİR ŞEY YOK

Teyit.org, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Türkiye'ye bir soğuk hava dalgasının geldiğini doğrularken, "İnternette yaptığımız araştırmada “Tulpar” adında bir meteorolojik olaya rastlanmadığını görüyoruz. Kelimeyi Meteoroloji Daire Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan meteoroloji sözlüğünde aradığımızda da herhangi bir sonuç elde edemiyoruz." ifadeleriyle literatürde 'Tulpar' isimli bir hava dalgası olmadığını belirtti. 

KARDA SAATLERCE YÜRÜYEREK DEVASA ŞEKİLLER OLUŞTURUYOR

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...