Tüm gözler 'Sessiz'in üzerinde

4.500 kısa film arasından ilk 10’a seçilen 'Sessiz' Cannes Film Festivali’nde NTV’nin desteğiyle, 26 Mayıs’ta yapılacak gala gösterimi bütün ekibin ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek.

22.05.2012 - 15:09

Tüm gözler 'Sessiz'in üzerinde

65. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan Rezan Yeşilbaş’ın 'Sessiz' (Be Deng) adlı kısa filminin uluslararası yolculuğu NTV ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleşiyor.

4.500 kısa film arasından ilk 10’a seçilen Sessiz / Be Deng’in dünyanın en önemli festivallerinden biri olan Cannes Film Festivali’nde NTV’nin desteğiyle, 26 Mayıs’ta yapılacak gala gösterimi bütün ekibin ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek.

Açıklanan uzun metraj kategorisi yarışma filmleri arasında festivalde bu yıl Türkiye’den bir film bulunmuyor. Bu nedenle dünya sinemasının en önemli etkinliklerinden biri sayılan festivalde, tüm gözler Türkiye adına Sessiz'in üzerinde olacak.

Belçim Bilgin ve Cem Bender’in başrollerinde olduğu, daha önce Akbank Kısa Film yarışmasında en iyi film ödülü de alan film, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Müdürlüğü’nün desteğiyle Diyarbakır’da çekildi.

'Sessiz', 1984 yılında Diyarbakır’da tutuklu olan kocasına, cezaevi koşullarında yasak olmasına rağmen yeni bir çift ayakkabı götürmeye çalışan Zeynep’in hikayesi sade ve yalın bir dille anlatılmaktadır.

'Sessiz' Cannes’da kısa film kategorisinde bugüne dek Türkiye’den yarışan dördüncü film. Bundan önce Koza filmi ile Nuri Bilge Ceylan, Kıyıda filmiyle Ebru Ceylan ve Poyraz filmiyle Belma Baş festivalin yarışmalı bölümüne seçilmişti. 1939 yılından bu yana Cannes’da uzun metraj kategorisinde yarışan ve başarı elde eden toplam yedi filmimizin yönetmenleri, Yılmaz Güney, Nuri Bilge Ceylan ve Fatih Akın olmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...