Tüm insanlık tehdit altında!

Karl Olsberg’in, gelecek sezonda filmi çekilecek romanı 'Sistem', teknolojinin dünyayı nasıl çığrından çıkarabileceğini tüyler ürpertici bir senaryoyla dile getiriyor.

Haberler 17.09.2010 - 01:26

Tüm insanlık tehdit altında!

Bilgisayarlar günlük yaşantımızın vazgeçilmezi olup çıktı. Varsaydığımız gerçeklikte, bütün sistemin güvenli olduğunu düşünüyoruz, ama bugün ya da gelecekte bu teknolojiyi ne kadar kontrol edebileceğimiz konusunda kimsenin kesin bir fikri yok. Kendi varoluş biçimini belirleme yetisine sahip bilgisayar sistemlerinin bir gün gelip gerçek olacağı, ya da teknolojinin insanın kontrolünün ötesinde bir varoluş biçimi geliştirebileceği, bugüne dek sayısız bilimkurgu eserine konu oldu.

Karl Olsberg’in Sistem’inde bilimkurgunun bu en çok tartışılan konusu yadsınamaz bir gerçeklikle ve tümüyle yeni bir bakış açısıyla ele alınıyor. Sistemin kontrol altında olup olmadığından emin olmadığımız ve olamayacağımız bir dünyada yaşadığımız gerçeğini sarsıcı bir anlatımla vurgulayan roman, aynı zamanda insan zekası ve yapay zeka arasındaki paralelliği de tartışmaya açıyor ve her ikisinin kendi doğasını karşı karşıya koyarak çarpıştırıyor. Sistem, günümüz dünyasına bakışınızı bütünüyle değiştirecek…

Mark Helius, kendi geliştirdiği ve çok güvendiği yapay zekaya sahip DINA isimli yazılımın hataları nedeniyle yaşamının, evliliğinin, kariyerinin ve şirketinin avuçlarından kayıp gitmesi riskiyle karşı karşıya kalır. Herkesin gözünde suçlu durumuna düşen Mark, hatanın kendisinden kaynaklanmadığını ispat etmek ve masumiyetini kanıtlamak zorundadır. DINA’da virüs mü vardır, siber-teröristler mi saldırmıştır, yoksa her şeyin ardında internetin kendi iradesi mi yer almaktadır? DINA’yla başlayan sorunların tüm insanlığı tehdit ettiğini gören Mark Helius, bilgisayar korsanı Lisa Hogert ile birlikte heyecan verici bir ölüm kalım mücadelesine girişir.

Sistem’in başrol oyuncuları arasında yer alan ve çok gelişmiş bir bilgisayar virüsü olan Pandora, internet üzerinden tüm bilgisayar sistemlerine yayılarak, kendi özgün varoluş biçimini şekillendirmeye başlar. Pandora; gelişmiş yapay zekası sayesinde öğrenir, öğrendikçe düşüncelerini geliştirir ve hakim olmak için öldürmeye başlar. Sistemi hızla ele geçiren Pandora durdurulmazsa, insanlığın geleceği tehlikededir. Mark Helius ve Lisa Hogert el ele vererek Pandora’ya karşı bir antivirüs geliştirmeye çalışır, bir yandan da resmi makamları Pandora’nın varlığı ve kendini sürekli geliştirdiği konusunda ikna etmek için çaba harcarlar. Küresel kaos hızla yayılırken, insanlığın geleceği tehlikededir. Sistem, soluk kesici ve gerilim dolu anlatımıyla, ileri teknoloji eseri dünyamızın nasıl hızla çığırından çıkabileceğini sarsıcı bir gerçeklikle gözler önüne seriyor.

Karl Olsberg Karl Olsberg

Romanın sarsıcı anlatımında “yapay zeka uygulamaları” üzerine doktora tezi sahibi yazar Karl Olsberg’in güncel teknolojiyle paralel ve gerçeğe uygun yaklaşımı büyük rol oynuyor. Sistem bir bilimkurgu romanı olmanın çok ötesinde, teknolojiyle şekillenen geleceğe yönelik “acaba”ları yaşamın içinden gündelik unsurları dikkate alarak sorguluyor.

Sayfa Yükleniyor...