Tüm Kürtler var, PKK katılmıyor

Erbil'deki Kürt Konferansı'na tüm Kürt grupların katılması bekleniyor, terör örgütü PKK daha şimdiden "tasfiye planı" dediği konferansa katılmayacağını duyurdu.

NTV Haber 19.03.2009 - 13:25

Ankara'nın gündeminde PKK'yı silah bıraktırmaya özendirecek genel affı içeren kapsamlı bir plan bulunmuyor. Ceza kanununda etkin pişmanlığı düzenleyen maddenin yeterli olduğu düşünülüyor.
Nitekim son haftalarda teslim olan PKK'lılardan sadece biri hakkında yasal işlem yapıldı, diğerleri serbest bırakıldı.

Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) mutabık kalınan bazı adımlar da birbiri ardına hayatı geçiriliyor. TRT üzerinden Kürtçe yayına başlanması, Kürtçe Kur'an meali çıkarılması, Abdullah Öcalan'ın İmralı'daki tutukluluk koşullarının iyileştirilmesi yeni adımlar arasında yer alıyor.

Erbil'deki konferansa Türkiye'den kimlerin katılacağı konusunda ise herhangi bir bilgi bulunmuyor, DTP'nin durumu belirsizliğini koruyor.

PKK İÇİNDE FARKLI SESLER
Terör örgütü PKK, konferansın silah bırakma çağrısına dönüşmesinden rahatsız ve Erbil'deki konferansa katılmayacak. Terör örgütü, konferansı bir tasfiye planı olarak görüyor ancak örgüt içerisinde katılım konusunda görüş ayrılıkları bulunuyor. Öcalan'ın konferansa PKK'nın katılıma sıcak baktığı belirtiliyor.

BARZANİ VE TALABANİ BÖLÜNDÜ
Kuzey Irak'taki Kürt liderler Mesut Barzani ve Celal Talabani arasında da konferansa katılım konusunda görüş ayrılığı var. Barzani, Irak Cumhurbaşkanı Talabani'nin gereksiz bir iyimserlik havası yaydığı görüşünü savunurken, Barzani PKK'nın doğrudan konferansta temsiline de karşı çıkıyor.

ABD KONFERANSI DESTEKLİYOR
ABD ise Iraklı Kürt gruplarla Türkiye'nin ilişkilerine büyük önem veriyor. İlişkilerin normalleşmesinin önündeki en büyük engel olarak görülen PKK terörünün durdurulması bu aşamada Washington'un da öncelikleri arasında yer alıyor. ABD konferansa olumlu bakıyor ve Türkiye içindeki ılımlı Kürt gruplarla temaslarını sürdürüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...