Tuncay Güney’in ifadesindeki çelişkiler

Tuncay Güney’in 2001 yılında Emniyet Müdürlüğü’nde sorgulanırken çekilen görüntülerde tarih çelişkisi göze çarpıyor. Güney’in bir olayı anlatırken tarihini “2005’lerde” şeklinde vermesi ise sorgunun daha yakın bir zamanda yapıldığı şüphesini doğuruyor.

15.01.2009 - 18:21

Ergenekon soruşturmasını başlatan Tuncay Güney’in sorgu kaydındaki ilk çelişkinin tarih konusunda olduğu görülüyor. Güney sorgunun başlarında bir arkadaşından bahsederken “Benden 3 yaş küçük, şimdi 33 yaşındadır” tarifinde bulunuyor. Sanık avukatları bu ifadeden yola çıkarak sorgunun 2001 yılında yapılmış olduğuna inanmadıklarını söylüyor. Tuncay Güney’in 1972 doğumlu olduğuna ve 29 yaşındayken verdiği ifadede kendinden küçük birinden 33 yaşında diye bahsetmesinin gerçeği ortaya koyduğu savunuluyor.

Tarih konusunda bir çelişki daha var. Güney bir olaydan bahsederken 2005’lerde diyerek zaman belirtiyor. Bu da sorgunun 2005 yılından sonra yapıldığı şüphesini doğuruyor. Güney, “Biliyorsunuz mesele Topal Osman değil, orada kalmış değil. Kendisi, yani 1999’larda değil 2005’lerde Topal Osman’ı sadece...” şeklinde bir cümle kuruyor.

Tarih konusunda bir diğer çelişki ise gazeteci Ruşen Çakır’dan bahsederken “Şimdi Amerika’da dediği” duyuluyor. Oysa bu tarih de gerçekle uyuşmuyor.

Bir çelişki de sorgunun son bölümünde bulunuyor. Sorguyu yapan görevli “Evet tamam... Yerine gönderelim, sonra konuşuruz” diyor. Bu da avukatlara göre bu görüntülerin devamının olduğuna işaret ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...