ABD Ankara Büyükelçiliği'ne öğle saatlerinde bombalı saldırı düzenlendi.

Saldırıda biri güvenlik görevlisi diğeri canlı bomba olmak üzere 2 kişi hayatını kaybetti.

Güvenli ziyaretçilerin giriş yaptığı bölümde meydana gelen patlamada yaralanan kişinin eski NTV diplomasi muhabiri Didem Tuncay olduğu öğrenildi.

Tuncay, olay yerine gelen ambulansla Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

Sağ gözünün üzerine şarapnel parçası isabet eden Tuncay, 5 saat süren bir operasyon geçirdi.

Hastaneden yapılan açıklamaya göre durumu iyiye giden Tuncay'ın tedavisine, yoğun bakım servisinde devam ediliyor.

'ÇAY İÇMEYE GELMİŞTİ'
Patlamayla ilgili açıklama yapan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Didem Tuncay'ın kendisiyle Türkiye'ye atandıktan sonra röportaj yapan ilk Türk gazetecilerden biri olduğunu ve saldırı sırasında kendisiyle çay içmek için büyükelçilikte bulunduğunu söyledi.

Gazetecilere seslenen Büyükelçi Ricciardone, "Didem sizlerden biri ve eminim onunla gurur duyuyorsunuz. Sizin gibi o da ülkesine hizmet ediyor. Doğruyu, gerçeği duyurmak için Türk demokrasisine hizmet veriyor. Hepimiz onun bir an önce iyileşmesini ve kendisini yine televizyonda görmek istiyoruz. Bir an önce şifa bulması için dua ediyoruz. Ailesine de geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum" diye konuştu.

SİYASİLERDEN GEÇMİŞ OLSUN
TBMM Başkanı Cemil Çiçek de hastaneye gelerek, Tuncay'ı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tuncay'ın ailesini telefonla arayarak "geçmiş olsun" dileklerini iletti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada "Uzun yıllardır tanıdığım ve takdir ettiğim Didem Tuncay'ın bir an önce sağlığına kavuşmasını" diliyorum ifadelerini kullandı.