Tuncel: Eylemler amacına ulaştı

Partisinin Diyarbakır’ın Lice ilçesinde düzenlediği grup toplantısında konuşan HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, kışlada bayrak indirilmesinin provokasyon olduğunu söyledi. Karakol yapımına karşı yapılan eylemlerin amacına ulaştığını ifade eden Tuncel, “Şimdi sıra hükümette ve bizdedir” dedi.

10.06.2014 - 15:40

Tuncel: Eylemler amacına ulaştı

HDP, grup toplantısını Lice ilçesinde karakol protestolarının çadır kurularak ilk başlatıldığı yer olan, Çelikhan köyünde yaptı.

Diyarbakır'da BDP il binası önünde toplanan aralarında HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ile milletvekilleri Altan Tan, Nursel Aydoğan, Erol Dora, Hasip Kaplan ve Ayla Akat Ata ile bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk'un da bulunduğu grup BDP'ye ait bir otobüsle yola çıktı.

YÜZLERİ MASKELİ GENÇLER OTOBÜSÜ DURDURDU
HDP'lilerin bulunduğu otobüsün önü Lice yakınlarında yol kontrolü yapan yüzleri kapalı bir grup PKK'lı tarafından durduruldu. Gençlerden biri otobüse binerek bir süre Sabahat Tuncel ile konuştu.

Daha sonra düzenlenen grup toplantısında konuşan Sebahat Tuncel, Diyarbakır'da 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı'nda Türk bayrağının indirilmesine değindi.

Olayın bir “provokasyon” olduğunu ifade eden Tuncel, şöyle konuştu:

“Hiçbir halkın değerlerine saygısızlık etmeyiz. Ama Kürt halkının değerlerine de saygı bekleriz. Neden bu ülkede savaş çıktı, itiraz çıktı? Siz itirazın kaynağını ortadan kaldırmazsanız savaş yeniden başlar. Birinci derecede sorumlu hükümettir. İkinci çağrımız parlamentoyadır. CHP ve MHP, 76 milyonun sorumluğunu taşıyorsa Kürdistan'da yaşanan bu gelişmelere seyirci kalamazlar. Milliyetçi söylemlerle batıyı kışkırtırlarsa Türkiye'yi karanlığa götürürler. Maraş'ı, Çorum'u hatırlatırız."

Tuncel, “İki gündür saygı duydukları bayrak adına bir halka karşı linç girişiminde bulunuyorlar. HDP olarak kendi sorumluluğumuzu biliyoruz, bunları yerine getireceğiz. Meskan ve Lice'de direnen halkımıza yaptığınız eylem amacına ulaştı diyoruz. Bir yandan barış süreci deyip, bir yandan da savaş politikasını yürüten hükümeti teşhir etti. Halkımız görevini yaptı. Şimdi sıra hükümette ve bizdedir. Heyetimiz İmralı'ya gitti, Sayın Öcalan ile görüştü. Barış sürecinin devam etmesi konusundaki ısrarı çok önemli. Türkiye halkına da diyoruz ki, bu talebe kulak veriniz" dedi.

HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü ise Lice'de yoksul halkın, sivil halkın ateş açılıp öldürüldüğünü söyleyerek, şöyle dedi: “Dağda, bayırda gerilla ile asker o şekilde karşı karşıya gelmedi, ama devlet ile Kürt halkı karşı karşıya geldi ve kurşuna dizildiler. Bunun üzerini hiçbir bayrakla örtemezsiniz. O bayrağın altından cinayet, kanlı bayrağı bir baskı aracı olarak kullanmaya çalışmayın. İnsanlar gereken değeri ona gösterirler. Dün PKK'ya katılan çocuklar için konuşurken, bayrak direğine tırmanan çocuk neden öldürülmedi demek doğru mu?”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...