NTV

Tunceli şehitleri son yolculuğuna uğurlandı

Anadolu Ajansı,DHA

Türkiye

Tunceli'de helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 12 kişi memleketlerinde son yolculuğuna uğurlandı.

İlişkili Haberler

Tunceli'nin Pülümür ilçesinde "Sikorsky" tipi polis helikopterinin düşmesi sonucu şehit olan Hakim Onur Alan, şehit komiser Abdullah Ortanca, polis memurları Saddetin Demir, Ekrem Dereli, Murat Ködük, Azam Güdendede, Mesut Özdemir, Ahmet Cihan Kilci, Candaş Kaplan, Hasan Yıldırım, pilot Dilaver Karsavuranoğlu ve Astsubay Kıdemli Çavuş Yavuz Selim Karaman memleketlerinde gözyaşları arasında toprağa verildi.

“AĞLAMAK YOK BİR BAKAYIM ŞEHİDİME”

Kazada şehit olan polis memuru Azam Güdendede’nin cenazesi memleketi Konya’da son yolculuğuna uğurlandı.

Şehidin naaşı Beyhekim Devlet Hastanesi morgundan alınarak, helallik alınmak üzere merkez Karatay ilçesi Sedirler Mahallesi'ndeki babaevine getirildi.
Bu sırada şehidin babası Muzaffer Güdendede, "Aslan oğlum benim. Allah'ın izniyle kuvvetliyiz, dik duracağız. Onun babasıyım, yürekliyim Allah'ın izniyle" dedi.

Şehidin naaşının bulunduğu cenaze aracı, tekbir ve "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganlarıyla, çok sayıda aracın katıldığı konvoyla Konya Şehitliğine getirildi.

Şehidin babası ve kardeşleri İbrahim ile Ziya Güdendede, polis şapkası taktı. Ayakta durmakta güçlük çeken ve gözyaşı döken baba Muzaffer Güdendede'yi yakınları teselli etti.

Baba Güdendede, "Ağlamak yok, bir bakayım şehidime" diyerek oğlunun fotoğrafını öptü. Şehidin kardeşleri İbrahim ve Ziya Güdendede, tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

Şehidin naaşı Konya Müftüsü Ali Akpınar'ın Tarihi Namazgah'ta kıldırdığı cenaze namazının ardından, polis şehitliğine gözyaşları arasında defnedildi.
Cenaze törenine milletvekili, emniyet müdürü, vali ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“HAYATIM BOYUNCA OĞLUMA İKİ ŞEYİ ÖĞRETTİM”

Şehit 25 yaşındaki Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Yavuz Selim Karaman'ın cenazesi, memleketi Çorum'un Sungurlu ilçesinde toprağa verildi.

Şehidin annesi Mine, babası Hasan, kardeşi Mehmet Akif Karaman ve silah arkadaşları, Türk bayrağına sarılı tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Şehidin babaannesi Meryem Karaman da ambulansla meydana getirildikten sonra sedyeden torununun tabutuna son kez baktı.

Şehidin öz geçmişinin okunmasının ardından şehidin babası Hasan Karaman bir konuşma yaptı.

Cenazeye katılanlara teşekkür eden Karaman, "19 Nisan 2017'yi bir şehit bayramı olarak görüyorum. Siz nasıl bizleri yalnız bırakmadıysanız, Rabb'im de sizleri asla yalnız bırakmasın" ifadesini kullandı.

Şehidin babaannesi Meryem Karaman
Şehidin babaannesi Meryem Karaman

"Hayatım boyunca oğluma iki şey öğrettim" diyen Karaman, şunları kaydetti:

"Birincisi kendisi için yaşamayı, ikincisi de vatanı ve milleti için ölmeyi. Benim çocuğum vatanı ve milleti için ölmeyi tercih etti. Buradan tüm gençlere sesleniyorum; Başkaları için değil, başkalarının dediği gibi değil, kendiniz için yaşamayı öğrenin. Benim çocuğum kendisi için yaşamayı seçti. Her şeyin en iyisini, en kalitesini aldı. Ben bir asgari ücretli olduğum halde o hiçbir zaman beni ne kırdı, ne kendi bildiğinden şaştı. Buradaki tüm anne ve babalardan isteğim, yarın sabah kalktığınızda çocuklarınızı kucağınıza alın, okşayın, bağrınıza basın, doya doya sevin, öpün. Sadece acılarda böyle birleşmeyelim, neşeli günlerimizde de böyle beraber olalım."
Şehidin cenazesi daha sonra Karşıyaka Mezarlığı'ndaki şehitlikte defnedildi. Cenazeye milletvekili, bakan, sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

MALATYA’YA ATEŞ DÜŞTÜ

Şehit olan polis memuru Candaş Kaplan memleketi Malatya'da son yolculuğuna uğurlandı.

Şehit polis memuru Kaplan'ın (26) cenazesi, Malatya Şehir Mezarlığındaki işlemlerinin ardından helallik alınmak üzere merkez Battalgazi ilçesi Hacı Abdi Mahallesi Hancarlı Sokak'taki babaevine getirildi.

Akçadağ Belediyesinde CHP'li meclis üyesi olan şehidin babası Mustafa Kaplan, annesi Gülbahar ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) asker olarak vatani görevini yapan kardeşi Çağdaş Kaplan ile yakınları tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Baba Mustafa Kaplan'ın, metanetini koruduğu görüldü.

Helallik alınmasının ardından şehidin cenazesi Akçadağ ilçesine bağlı Ortaköy Mahallesi'ne getirildi.

Mahalle mezarlığına getirilen şehidin tabutu başında Alevi dedesi dua ettirdi.

Bu sırada şehidin yakınları tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

Daha sonra İl Müftüsü Ümit Çimen'in kıldırdığı cenaze namazının ardından şehidin naaşı, mahalle mezarlığında toprağı verildi.

Törene, şehitlerin aileleri ve yakınlarının yanı sıra vali, asker ve çok sayıda vatandaş katıldı.

OĞLUNUN FOTOĞRAFINI ÖPEREK GÖZYAŞI DÖKTÜ

Şehit polis memuru Ahmet Cihan Kilci (32), memleketi Kayseri'de toprağa verildi.

Şehit Kilci için Hacılar ilçesindeki Camii Kebir'de düzenlenen törene ailesi, yakınları, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke, İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular, siyasi partilerin il başkanları, askeri ve mülki erkan ile vatandaşlar katıldı.

Şehit Kilci, burada öğle vakti İl Müftüsü Şahin Güven'in kıldırdığı cenaze namazının ardından Şehir Mezarlığı'ndaki Polis Şehitliği'ne defnedildi.

Defin sırasında fenalık geçiren şehidin annesi Dilber ile kız kardeşleri İmran ve Hilal'e sağlık ekipleri müdahale etti.

Şehidin tabutunun üzerine örtülen Türk bayrağı, Vali Kamçı tarafından baba Ejder Kilci'ye, fotoğrafı ise anne Dilber Kilci'ye teslim edildi. Dilber Kilci, oğlunun fotoğrafını öperek gözyaşı döktü.

ORDU ŞEHİDİNİ UĞURLUYOR

Şehit hakim Onur Alan'ın cenazesi memleketi Ordu'da son yolculuğuna uğurlandı.

Samsun-Çarşamba Havaalanı'na getirilen şehit hakim Onur Alan'ın naaşı, Ordu Devlet Hastanesi morguna konuldu.

Sabah morgdan alınan Alan'ın naaşı, helallik alınmak üzere Karşıyaka Mahallesi'ndeki baba ocağına getirildi. Onur Alan'ın naaşının getirilmesi sırasında mahalle sakinleri gözyaşlarını tutamadı.

Acılı anne Fatma Alan, sık sık oğlunun tabutuna sarılarak resmini öpüp kokladı. Baba Mahmut Alan ise metanetini korumaya çalışırken zaman zaman gözyaşlarına hakim olamadı. Dualar eşliğinde helallik alınan hakim Onur Alan'ın naaşı, cenaze namazının kılınacağı Ulu Cami'ye getirildi.

KÜTAHYA ŞEHİDİNE AĞLIYOR

Şehit teknisyen polis memuru Murat Ködük'ün cenazesi, memleketi Kütahya'da toprağa verildi.

Şehidin cenazesi, Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgundan alınarak, Osman Gazi Mahallesi'ndeki babaevine getirildi. Helallik alındıktan sonra cenaze, tören için Ulu Cami'ye götürüldü.

Cenaze törenine, şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra vali, milletvekilleri, asker ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehidin eşi Ayten, çocukları Mustafa, Melek Nur ve Merve Nur, babası Mustafa, annesi Zahide Ködük ile kardeşleri gözyaşlarına boğuldu.

İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar taraf��ndan kıldırılan namazın ardından Ködük'ün Türk bayrağına sarılı tabutu, omuzlara alınarak tekbirler eşliğinde cenaze aracına konuldu. Bu sırada yakınları, şehit Ködük'ü el sallayarak uğurladı.

Ködük'ün cenazesi, daha sonra Kütahya Polis Şehitliği'nde defnedildi.

BALIKESİR ŞEHİDİNE AĞLIYOR

Şehit polis memuru Ekrem Dereli'nin cenazesi, memleketi Balıkesir'in Bigadiç ilçesinde toprağa verildi.

Şehidin naaşı Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi morgundan alınarak, helallik için Bigadiç ilçesi Değirmenli Mahallesi'ndeki babaevine getirildi.

Bu sırada şehidin babası İbrahim, eşi Rebia, kızı Betül ve oğlu Enes Dereli gözyaşı döktü. Şehidin eşi Rebia Dereli, hasta olduğu için sedye üzerinde cenaze törenine katıldı.

Daha sonra şehidin naaşı, mahalle meydanına getirildi ve öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Değirmenli Mahallesi Mezarlığı'nda defnedildi.

Cenaze törenine, şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek ve çok sayıda vatandaş katıldı.

""ALLAH BANA DA ŞEHİTLİK NASİP ETSİN"

Şehit olan polis memurlarından pilot komiser Abdullah Ortanca, İzmir'de son yolculuğuna uğurlandı.

Ortanca'nın cenazesi, Karabağlar ilçesi Tahsin Yazıcı Mahallesi'ndeki baba ocağında helallik alınmasının ardından Gaziemir Gülhane Camisi'ne getirildi.

Ortanca'nın musalla taşına konan Türk bayrağına sarılı naaşının başına gelen yakınları ve mesai arkadaşları gözyaşlarını tutamadı.

Törene şehidin babası Recep, annesi Saadet ve kardeşi Selçuk Ortanca'nın yanı sıra askeri erkan, vali, şehidin mesai arkadaşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İl Müftüsü Ramazan Muslu'nun kıldırdığı cenaze namazının ardından Ortanca'nın naaşı Bornova Işıkkent Polis Şehitliğinde toprağa verildi.

Bekar olduğu öğrenilen Ortanca'nın 2009 yılında polis akademisinden dereceyle mezun olduğu, 2013 yılına kadar İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Cinayet Büro Amirliğinde görev yaptığı sınavlarda başarılı olarak pilot olduktan sonra 6 ay önce pilot komiser olarak Tunceli'ye atandığı öğrenildi.

Çok iyi derecede ingilizce bilen, çevresinde çok sevilen bir kişiliğe sahip Ortanca'nın arkadaşlarına "Allah bana da şehitlik nasip etsin" dediği belirtildi.

"BENİM BABAM KAHRAMANDI"

Şehit, Emniyet Genel Müdürlüğünde sözleşmeli pilotluk yapan emekli albay Dilaver Karsavuranoğlu'nun cenazesi, memleketi Çankırı'ya getirildi. Elazığ'daki resmi törenin ardından ailesinin yaşadığı Ankara'ya getirilen Karsavuranoğlu'nun cenazesi, burada bir gece kaldı.

Sabah Ankara'dan alınan şehidin cenazesi, karayoluyla memleketi Çankırı'nın Şabanözü ilçesi Karahacı köyüne getirildi.

Şehidin oğlu Barış Karsavuranoğlu, babasının bir kahraman olduğunu belirterek, "Benim babam polis oldu, benim babam jandarma oldu, benim babam karacı oldu, benim babam havacı oldu. Ayağı yere basamadan öldü benim babam. Benim babam ölmedi, şehit oldu. Benim babam bir kahramandı. Son kez sizden tek ricam benim babamı alkışlayın, herkes babamı alkışlasın" diye konuştu.

Cenaze töreninde bulunanlar Barış Karsavuranoğlu'nun isteğini yerine getirerek alkış tuttu. Amcası Alican Karsavuranoğlu ile birlikte asker selamı veren Barış Karsavuranoğlu, tören mangası ile birlikte babasının Türk bayrağına sarılı tabutuna omuz vererek mezarlığa kadar eşlik etti. 

"BABAM SİZİ ÇOK SEVERDİ"

Helallik alınmasının ardından Karsavuranoğlu'nun cenazesi, Karahacı Köyü mezarlığında toprağa verildi.

Şehit Karsavuranoğlu'nun cenaze törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

Şehit babasının asker şapkasını takan oğlu Barış Karsavuranoğlu, ayakta durmakta güçlük çekerken, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na taziye dileği sırasında uzun süre sarılarak, "Babam sizi çok severdi" diyerek gözyaşı döktü.

MALATYA ŞEHİDİNİ UĞURLADI

Şehit polis memuru Hasan Yıldırım'ın cenazesi, memleketi Malatya'da gözyaşları arasında toprağa verildi. 

Hasan Yıldırım'ın naaşı, Bostanbaşı Mahallesi'ndeki evine getirildi. Burada alınan helalliğin ardından şehit Yıldırım'ın cenazesi, defnedilmek üzere Şehir Mezarlığı'na götürüldü.

İl Müftüsü Ümit Çimen tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından 4 yıllık polis memuru, bekar Hasan Yıldırım'ın cenazesi, Polis Şehitliği'nde gözyaşları arasında toprağa verildi. Törende şehit polis Yıldırım'ın kız kardeşi Tuğçe Yıldırım, ağabeyinin üniformasını giyip Türk Bayrağı'na sarılı tabutunun önünde fotoğrafını taşıdı.

ŞEHİT POLİS ÖZDEMİR'E VEDA

Şehit polis memuru 31 yaşındaki Mesut Özdemir'in cenazesi, memleketi Gaziantep'te düzenlenen törenle toprağa verildi.

Kimya bölümü mezunu ve 6 yıllık polis memuru olan Mesut Özdemir'in Türk Bayrağı'na sarılı tabutu, Elazığ'dan uçakla getirildiği memleketi Gaziantep'te, kent merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Yığınlı Mahallesi'ndeki baba evine götürülerek helallik alındı.

Şehit polis Özdemir için mahalle mezarlığında akşam saatlerinde cenaze töreni düzenlendi.

Törene, askeri erkan, vatandaş, şehidin babası Servet, annesi Ayşe, yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törene ağabeyinin polis üniformasıyla katılan Mehmet Özdemir, tabuta sarılıp gözyaşı döktü.

Şehit ağabeyinin tabutu başında selam duran Mehmet Özdemir, polisler tarafından güçlükle sakinleştirildi. Şehidin annesi Ayşe ve babası Servet ise ayakta durmakta güçlük çekti.

3 çocuklu ailenin ortanca çocuğu ve bekar olan şehit polis Özdemir'in cenazesi, İl Müftüsü Ahmet Çelik tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından helallik alındıktan sonra mahalle mezarlığında gözyaşları ve dualarla defnedildi.

ETİKETLER