Tunceli ve Bingöl'de orman yangını

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde dün kontrol altına alınan yangın, yeniden alevlendi. Yangına çok sayıda ekiple müdahale sürüyor. Bingöl'ün Yayladere ilçesindeki yangın da henüz kontrol altına alınamadı.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 30.08.2021 - 18:23 | Son Güncelleme : 30.08.2021 - 22:32

Tunceli ve Bingöl'de orman yangını

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde Munzur Vadisi Milli Parkı'nda ormanlık alanda çıkan örtü yangınına ekiplerin müdahalesi sürüyor.

Yangına, Orman İşletme Müdürlüğü, itfaiye, AFAD ve gönüllü vatandaşlardan oluşan çok sayıda ekip müdahale ediyor.

Ekipler, bölgenin dağlık ve sarp olmasından dolayı söndürme çalışmalarını güçlükle sürdürüyor.

Bazı vatandaşlar da tırmık ve ağaç dallarıyla alevlerin yayılmasını önlemeye çalışıyor.

"KONTROL ALTINA ALINAN YANGIN  ŞİDDETLİ RÜZGARLA YENİDEN BAŞLADI"

Yangın bölgesinde incelemede bulunan Vali Mehmet Ali Özkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir süre önce Hozat ilçesindeki Tanzi Deresi bölgesinde devam eden örtü yangının dün ekiplerce kontrol altına alındığını hatırlattı.

Tanzi Deresi bölgesindeki çevrilmiş alan içerisinde zaman zaman tütmelerin olduğunu ifade eden Özkan, şöyle konuştu:

"Bir kısım arkadaşlarımız oradaki soğutma çalışmalarına devam ediyorlar. Dün akşam itibarıyla bizlerin söylemiyle Fırtına Veli Çeşmesi üzerindeki Munzur Vadisi Milli Parkı civarında bir örtü yangını tekrar başlamıştı. Arkadaşlarımızın ve havadan helikopterlerin müdahalesiyle sabah saatlerinde kontrol altında aldığımız yangın bugün tekrar saat 10.00 sıralarında şiddetli rüzgar sebebiyle yangın alanından değişik alanlara dağılan kıvılcımlar sebebiyle yeniden başladı."

Özkan, Orman İşletme Müdürlüğü, AFAD, İl Özel İdaresi, itfaiye ve gönüllü ekiplerle yangına müdahalenin devam ettiğini belirtti.

Yangın söndürme çalışmalarının havadan da helikopterlerle devam edildiğini anlatan Özkan, şunları kaydetti:

"Sağ olsunlar Tarım ve Orman Bakanlığımız ve İçişleri Bakanlığımız iki helikopterin daha alana takviye olarak gönderileceğini ilettiler. Gerçekten bizim açımızdan zor bir alandı. Tabii bir başka haber de Nazımiye Kutuderesi üzerinde üçüncü bir yangının başladığı şeklinde. Orada da orman teşkilatımız ve gönüllülerimizle birlikte müdahalemizi devam ettiriyoruz. İnşallah insanımızla teşkilatlarımızla ve devletimizin tüm imkanlarıyla beraber kısa zamanda kontrol altına alırız ve hepimiz rahatlarız" diye konuştu.

Valilikten yapılan açıklamada da, bölgedeki örtü yangınlarına havadan ve karadan müdahale çalışmalarının gece geç saatlere kadar süreceği  belirtildi.

BİR YANGIN HABERİ DE BİNGÖL'DEN

Bingöl'de de dün saat 13.00 sıralarında Sarıtosun köyündeki ormanlık alanda yangın çıktı.

Alevlere 2 helikopter, 6 arazöz, 3 ilk müdahale aracı, 2 itfaiye aracı ve 100 kişilik ekiple müdahale ediliyor.

Bölge halkı da söndürme çalışmalarına destek veriyor.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...