Tunceli’de karakol baskını, Şırnak’ta mayın

Tunceli’de bir jandarma karakoluna PKK'lı bir grup uzun namlulu silahlarla saldırı düzenledi. Şırnak’ta askeri aracın geçiş yoluna PKK'lı teröristlerin döşediği mayının patlaması sonucu 6 güvenlik görevlisi yaralandı.

04.04.2011 - 15:42

Dün gece Tunceli kent merkezine 15 kilometre mesafede bulunan Gökçek Jandarma Karakolu'na kalabalık PKK'lı terörist grubu farklı noktalardan uzu namlulu silahlarla saldırı düzenlendi.

Yoğun sis ve yağmurun etkili olduğu bölgede teröristler açtıkları ateşin ardından iki ayrı noktadan karakola sızma girişiminde bulundu. Karakolda bulunan askerler ile tedbir amaçlı konuşlandırılan jandarma özel harekat timlerinin anında karşılık vermesiyle teröristlerin sızma girişimi önlendi.

Teröristler, bulunduğu noktalar yoğun top ateşi altına alınınca, gecenin karanlığı ve sisten yararlanarak kaçtı.

Sabah arken saatlerde yağmurun dinmesi ve sisin dağılmasıyla birlikte bölgeye Sikorsky helikopterlerle çok sayıda jandarma ve özel harekat timleri indirildi.

Kaçan PKK'lıları etkisiz hale getirmek için operasyonlar sürürken, Kobra helikopterler Kutuderesi Vadisi'ne kaçtıkları belirlenen PKK'lıların bulunduğu alanları bombaladı.

Şırnak’ın İdil ilçesinde Yezidilerin yaşadığı ve daha önce boşaltılmış olan Bagok Dağı eteklerindeki Mağara Köyü Jandarma Karakolu'na ait aracın geçiş yoluna PKK'lı teröristler tarafından el yapımı basma düzenekli mayın yerleştirildi.

Mayın, aracın üzerinden geçmesi sonucu infilak etti. Patlamada araçta bulunan 2'si subay, 4'ü uzman çavuş 6 güvenlik görevlisi yaralandı.

Yaralılar askeri helikopterlerle Diyarbakır Asker Hastanesi'ne götürülerek tedavi altına alındı. Patlamanın ardından bölgede hava destekli operasyon başlatıldı. Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'ndan kalkan Kobra tipi helikopterler, mayınlı tuzağı kurup, Bagok Dağı'na kaçtıkları belirlenen PKK'lıların bulunduğu alanları bombaladı.

Bölgeye karadan da asker sevk edilerek, kaçan teröristleri etkisiz hale getirmek için başlatılan geniş kapsamlı operasyonlar sürdürülüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...