Tüp bebek yerine, tüplere mikrocerrahi

Bebek sahibi olmak isteyen, ancak tüpleri kapalı olduğu için bunu başaramayan kadınlar, ''Jinekolojik Mikrocerrahi Tekniği'' ile tüp bebeğe gerek kalmadan doğal yollarla hamile kalabiliyor.

29.03.2010 - 10:18

Tüp bebek yerine, tüplere mikrocerrahi

Tekniğin dünyadaki önde gelen uygulayıcılarından Kanada Vancouver British Columbia Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Victor Gomel, Türkiye'deki meslektaşlarına Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim verdi.        

Gomel'in öğrencisi, Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recai Pabuçcu'nun yanı sıra, Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden uzmanların da katkı verdiği eğitimde, 40 dolayında kadın hastalıkları ve doğum uzmanı uygulamalar yaparak teknik hakkında bilgi sahibi oldu.      

NASIL BİR TEKNİK UYGULANIYOR?
Gomel, tüpleri doğuştan kapalı olup bebek sahibi olmak isteyen kadınlarda genellikle tüp bebek yöntemine başvurulduğunu, ancak bu teknikle tüp bebek uygulamasına gerek kalmadığını söyledi.       
 
Gomel, yöntemin aynı zamanda tüplerini bağlatan, ancak tekrar bebek sahibi olmak isteyen kadınlara da uygulanabildiğini, ancak, bu tekniğe başvuracak uzmanların özel bir eğitimden geçmesi gerektiğini bildirdi.        

''Teknik sayesinde, kadının tüplerinin tıkalı olan yeri mikroskopik yöntemle çıkarılıp sağlıklı kısımlar birbirine yeniden ekleniyor. Böylece kadın tüp bebek yöntemine gerek kalmadan bebek sahibi olabiliyor.''     

DOĞAL YOLLARLA HAMİLE KALMAK MÜMKÜN
Prof. Dr. Recai Pabuçcu da, ''Jinekolojik Mikrocerrahi Tekniği''nin, hangi nedene bağlı olursa olsun tüpleri tıkalı kadınlara uygulandığını, mikroskobik yöntem kullanılarak kapalı kanalların açılabildiğini anlattı.        

Kadın tüplerinin çok ince olması nedeniyle işlemin ancak çok gelişmiş özel mikroskop altında yapılabildiğini belirten Pabuçcu, tıkalı yerleri çıkartılıp sağlıklı kısımlarının birbirine bağlanmasıyla tüplerde yeniden bir bütünlük sağlandığını söyledi. Pabuçcu, ''Sorun çözüldüğü için kadın böylece doğal yollardan hamile kalabiliyor'' dedi.      

38 YAŞ ALTI DAHA BAŞARILI SONUÇ VERİYOR
Pabuçcu, bu yöntemin 38 yaşın altındaki kadınlarda, tüplerde fazla yapışıklık olmaması ve kapalı kısımları çıkarıldıktan sonra tekrar bağlanan tüpün uzunluğunun 4 santimden uzun olması halinde daha başarılı sonuç verdiğini, bu durumda bebek sahibi olabilme şansının yüzde 60-90 arasında değiştiğini bildirdi.        

6 - 7 AY İÇİNDE HAMİLE KALMAK MÜMKÜN
''Tüp bebek tedavisinde yumurtalıklar bazen aşırı büyüyüp farklı sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Ayrıca her tüp bebek denemesi için ayrı masraf yapılıyor. Oysa bu yöntemle doğal yolla bebek sahibi olunduğu için böyle riskler olmuyor. Bu operasyonu geçiren hasta bir gün sonra evine çıkabiliyor. 6-7 ay içinde de gebe kalabiliyor.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...