TÜPRAŞ'tan da İran'a yaptırım var

İran'ın enerji sektörüne ilişkin faaliyetlerden kaçınmaları yönünde çağrıda bulunan ABD, aldığı sonuçları duyurdu.

Haberler 01.10.2010 - 00:22

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran'ın enerji sektöründeki faaliyetlerine devam etmeyeceklerini bildiren bazı şirketlerin isimlerini açıkladı.

Şirketler arasında Petrol Rafinerileri A.Ş (TÜPRAŞ) de bulunuyor.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "İran hükümetine uluslararası yükümlülüklerine uyması için baskıyı artırma çabalarımızın bir parçası olarak ABD yönetimi, yabancı hükümetlere ve şirketlere, uluslararası yükümlülüklerine uyana kadar İran'ın enerji sektörüne ilişkin faaliyetlerden kaçınmaları yönünde şiddetle çağrıda bulunuyor" denildi.

"Dışişleri Bakanlığı'nın çabalarının sonuçlarının açık olduğu" belirtilen açıklamada, "Şirketler, İran ile iş yapmanın artan risklerinin farkına varıyor ve oradaki faaliyetlerine son veriyor ya da İran'da hiçbir yeni faaliyet içine girmeme taahhüdünde bulunuyor" ifadesi kullanıldı.

Açıklanan listede, "TÜPRAŞ, Ağustos ayında ABD Dışişleri Bakanlığı'na, İran'a petrol ürünleri tedarikini öngören kontratları iptal ettiğini açıkladı" dendi.

Listedeki diğer şirketler şöyle:
— Fransız petrol şirketi Total,
— İngiltere ve Hollanda'nın Royal Dutch Shell,
— Kuveyt'in Independent Petroleum Group,
— Hindistan'ın Reliance şirketleri,
— İsviçreli enerji ticaret şirketleri Vitol, Glencore ve Trafigura,
— Rus petrol şirketi LUKOIL,
— BP ve Shell şirketleri,
— Shell, Total, ENİ (İtalya) ve Statoil (Norveç)
— Shell ve (İspanya ile Arjantin ortaklığındaki) Repsol şirketleri
— Güney Kore'nin GS Engineering & Construction şirketi
— İngiliz Lloyds şirketi,
— Önemli nakliyat dernekleri, kontratlarda, gemi sahiplerine İran'a rafine petrol ürünleri dağıtımını kabul etmemelerine imkan veren şartlar koydu.
— Hong Kong nakliyat şirketi NYK Line Ltd

İSVEÇ'TEKİ ŞİRKETE YAPTIRIM
Öte yandan ABD, İsviçre'deki bir İran petrol ve gaz şirketine daha yaptırım kararı aldı.

İran Milli Petrol Şirketi'nin bir yan kuruluşu olan Naftiran şirketinin, İran'a nükleer programı konusunda baskı yapmayı amaçlayan ABD'nin kara listesine girdiği belirtildi.

Bunun yanı sıra, 4 Avrupa çokuluslu şirketinin, İran'ın enerji sektörüne yatırım yapmayı bırakma kararı aldığı belirtildi.

İRAN'DAN PROTESTO
Bu arada İran, Tahran'daki İsviçre Büyükelçisi'ni çağırarak, insan hakları ihlallerinde bulundukları gerekçesiyle 8 İranlı yetkiliye ABD'nin getirdiği yaptırımları protesto etti.

İran'ın ABD ile diplomatik ilişkisi bulunmaması sebebiyle, bu ülkenin İran'daki çıkarları İsviçre Büyükelçiliği tarafından temsil ediliyor.

Washington, aralarında Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi ile seçim döneminde İçişleri Bakanı olan Refah ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Mahsuli'nin de bulunduğu İranlı yetkililerin, geçen seneki seçimlerden sonra insan hakları ihlallerinde bulundukları gerekçesiyle, bu kişilerin ABD'deki hesaplarının bloke edilmesi ve Amerikan vatandaşlarının bu kişilerle iş yapamamasını öngören yaptırım kararı almıştı.

Sayfa Yükleniyor...