17-25 Aralık operasyonlarının yapıldığı 2014'te İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı olan Turan Çolakkadı, bir dergiye soruşturmaları değerlendirdi.

17 Aralık soruşturmasını haber almadığını, 25 Aralık'ı ise duymasına rağmen durduramadığını söyleyen Çolakkadı, şöyle konuştu:

''Bu olaydan sonra (17 Aralık) dikkat etmeye başladık. Böyle büyük bir operasyon daha yapılacağını, bizden gizli şekilde yürüttüklerini bir şekilde öğrendim ben. Dosya numarasını ve terör bürosundan Muammer Akkaş denilen savcının bunu yapacağını öğrendim. Başsavcı Vekili Oktay Erdoğan'a, 'Sen dosyalar neredeyse savcıdan bu gece al. Bir dolaba kilitle. Okursun bana da getirirsin, beraber okuruz' dedim. Fakat Oktay Bey gece gece savcının elinden dosya almaya gerek duymamış. Ben dosyayı getirecekler diye beklerken baktım sabah erken saatlerde, Akkaş söz verdiği halde operasyon, yakalama, arama, tarama başlamış. Yapacak bir şey yok. İşlemleri durdurdum ve yazıyla dosyayı savcının elinden aldım."

Çolakkadı, 2007'de Ergenekon soruşturmasını başlatan firari savcı Zekeriya Öz'le ilgili değerlendirmelerde de bulundu.

Eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, ''Son 7-8 yıldır en çok Zekeriya Öz'ün adı geçti. Aslında Öz'ün çok da iyi bir hukuk bilgisi yoktur. Biraz da o gibi şeyleri yapabilecek bir arkadaş. Her savcı yapmaz. Onun bunun parasıyla tatile gidebilen bir arkadaş. Örf adette hediye olur da, bayramda bir çikolata getirilir. Milyonlarca para, git tatil yap, böyle bir şey olabilir mi?" ifadelerini kullandı.

FETÖ üyeliğinden hakkında soruşturma açılan Zekeriya Öz, iki kez meslekten ihraç edildi. Öz, hakkında yakalama kararı çıkarılmasının ardından yurtdışına kaçmıştı.