Türbanlı kadına tenis dersi yok

Enka Spor Kulübü, türbanlı bir kadının tenis dersi alma isteğini reddetti; gerekçe tüzüğe aykırı olması.

NTV Haber 04.06.2009 - 18:44

Enka Spor Kulübü'nde tenis dersi almak isteyen türbanlı kadın doğum uzmanı Nurgül Yılmaz'ın başvurusu, ‘kılık kıyafet yönetmeliğine’ uymadığı gerekçesiyle reddedildi.

Yılmaz, karara tepki gösterirken, yönetmeliğin ihlali sonucu bazı kişilerce siyasi görüşlerin propagandasının yapıldığını öne süren kulüp genel müdürü Ekrem Ay ise, kararın kulüp tüzüğüne göre alındığını ifade etti.

Kulübün şartnamesindeki ‘spor alanlarında çağdaş spor kıyafeti giyileceğine; hiçbir siyasi ve politik görüşün propagandasının yapılamayacağına’ ilişkin madde, Yılmaz’ın başvurusunun reddedilmesinin gerekçesi olarak gösterildi. Bu maddenin, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün kıyafet yönetmeliğinden alınarak yıllar önce kulübün tüzüğüne eklendiği belirtildi.

"HUKUKİ HAKLARIMI KULLANACAĞIM"
Karara tepki gösteren Nurgül Yılmaz, "Başörtüm benim spor yapmama engel veya ideolojik bir şey olmadığı için zaten ben kaç senedir bu şekilde yaşıyorum. Ne şapka taktım, ne bone taktım, yani normal hayatım bu şekilde. Hukuki olarak haklarımı kullanmak istiyorum" dedi.

"SUİSTİMAL EDİLDİ"
Geçtiğimiz yıllarda konunun suistimal edildiğini söylen Enka Spor Kulübü Genel Müdürü Ekrem Ay ise, "Geçen yıl başörtülüleri aldık ve tenis de oynadılar. Fakat daha sonra eşofman yerine farklı bir kıyafet; tek parça elbise, altında pantolon giymeye başladılar. Bu durum üyelerden tepki çekti ve şikayetler geldi. Biz de bu konuda biraz daha hassas olmaya karar verdik" şeklinde konuştu.

"TEK TARAFLI DEĞİL"
Kulübün çiğnenemez kurallarının sadece kadınlar için geçerli olmadığını söyleyen Ay, "Tenis oynayan bır erkek, üstünü çıkaramaz. Yönetmeliğimizde ‘Çok sıcak oldu, bunaldım’ gibi şeylere de müsaade yok. Eğer bunun tersi bir hareket yapılırsa ihtar veririz ve takrarlanması durumunda uzaklaştırma olur. Yani bu durum tek taraflı bir şey değil" ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...