Türbe yanında ölmek üzereyken bulundu

Çorum'da vatandaşlar tarafından bir türbe yakınında pardösüye sarılı bir bebek bulundu. Göbek bağı boynuna dolanan bebek hastaneye kaldırıldı.

Anadolu Ajansı 24.03.2017 - 17:41

bebek türbe.jpg

Çorum'da vatandaşlar tarafından bir türbe yakınında pardösüye sarılı yeni doğmuş bebek bulundu. Tedavi altına alınan bebeğin hayati tehlikesinin sürdüğü belirtildi. 

Kunduzhan Mahallesi'ndeki Armutçu Dede Türbesi yanında bayan pardösüsüne sarılı bir bebek bulan vatandaşlar, durumu polis ve sağlık ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen ambulansla Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürülen bebek, yenidoğan yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı.

Göbek bağı boynuna dolanmış ve donmak üzere bulunan bebek, ilk müdahalesinin ardından kuvöze konuldu. Yaklaşık 3 kilogram ağırlında, 50 santimetre boyundaki kız bebeğin, hayati tehlikesinin devam ettiği bildirildi.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Ömer Sobacı, hastanenin başhekim yardımcısı Selim Arslan ile bebeği ziyaret ederek sağlık durumu hakkında bilgi aldı.

"ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ"

Yenidoğan uzmanı Selim Sancak, gazetecilere yaptığı açıklamada, bebeğin hayati tehlikesinin bulunduğunu söyledi.

Bebeği teslim aldıklarında göbek bağının boynuna dolanmış halde olduğunu belirten Sancak, "Teslim aldığımızda çok üşümüş, donma belirtileri gösteriyordu. Kalp atımı alınamayacak kadar düşüktü. Hastayı direkt entübe ederek solunum cihazına bağladık. Isınmasını sağladık, antibiyotik tedavilerine başladık. Yaptığımız çalışmaların ardından yaklaşık 3 saat sonra bebeğin ateşini ölçebilecek duruma ancak gelebildik" dedi.

Bebeğin kuvözde tedavisinin sürdüğünü ifade eden Sancak, "Öğleden sonra ancak solunum cihazından ayırabildik. Şu anda da kuvöz içerisinde serum tedaviyle izlemekteyiz. Beynin oksijensiz kalması nedeniyle beyin fonksiyonlarının bozulmamasını temenni ediyoruz. Tedavilerine devam etmekteyiz" diye konuştu.

"İSMİNİ KADER KOYDULAR"

Sobacı da bebeğin hastaneye ulaşmasından itibaren gerekli tedavinin uygulandığını vurgulayarak, "Yaşaması için elimizden geleni yapacağız." ifadelerini kullandı.

Yenidoğan yoğun bakımındaki hemşireler de bebeğe "Kader" ismini verdiklerini söyledi. Bebeğin yaklaşık bir ay sürecek tedavisinin ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne teslim edileceği öğrenildi.

Bu arada İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince bebeği sokağa bırakan kişi ya da kişilerin bulunması için başlatılan çalışmalar sürüyor.

Sayfa Yükleniyor...