Turgut Kazan, "şüpheli" sıfatıyla ifade verdi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, avukat Turgut Kazan'ın "şüpheli" sıfatıyla ifadesi alındı.

Haberler 28.01.2015 - 18:56

Turgut Kazan, "şüpheli" sıfatıyla ifade verdi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen "Ergenekon" soruşturması kapsamında, eski İstanbul Baro Başkanı Turgut Kazan, "şüpheli" sıfatıyla ifade verdi.

Dönemin İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve karara bağlanmasının ardından temyiz için Yargıtay'a gönderilen Ergenekon Davası'nın yanı sıra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca yürütülen "Ergenekon" soruşturması da devam ediyor.

Soruşturma kapsamında avukat Kazan'ın "şüpheli" olarak ifadesi alındı. Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelen Kazan, soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Mesut Erdinç Bayhan'a ifade verdikten sonra, adliye önünde açıklama yaptı.

Kazan, Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı yaparken "Ergenekon" soruşturması kapsamında tutuklanan ve 11. Yargıtay Ceza Dairesi'nde yargılanması devam eden CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner'in avukatlığını yaptığı dönemde, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile parlamentoda yaptığı bir görüşme notunun soruşturmaya konu olduğunu belirtti.

O dönemde Cihaner'in avukatı olarak Erzincan ve Erzurum'da karşılaştığı hukuksuzlukları parlamentoda muhalefet liderlerine, Demirtaş, Devlet Bahçeli ve Deniz Baykal'a anlattığını ve rapor sunduğunu öne süren Kazan, şöyle konuştu:

"Tabii buna Zekeriya Öz başta olmak üzere, bütün o takım, şiddetle, bir düşmanlık duygusuyla yaklaşmış. Zaten İlhan Cihaner müdafiliğini üstlenmek, Cihaner'in buradaki özel yetkili mahkemede yargılanmasını engellemek de sayılmış. Yani hep yapıldığı gibi dokunanın yakılmasına karar verilmiş."

Kazan, savcılıktaki ifadesinde, soruşturma kapsamında kendisini dinleyip takip edenlerin suç işlediklerini, edindikleri verileri de başka yerlerde kullanmak için sakladıklarını anlattığını kaydetti. Turgut Kazan, bu kişilerin TCK'nın 132 ile 138. maddelerini ihlal ettiklerini ifade ederek, bununla ilgili şikayet dilekçesini de savcılığa sunduğunu anlattı.

Sayfa Yükleniyor...