Turist balonu düştü: 1 ölü, 10 yaralı

Nevşehir'de turistleri taşıyan sıcak hava balonu, kalkıştan kısa bir süre sonra düştü.

NTV Haber 29.05.2009 - 09:45

Turist balonu düştü: 1 ölü, 10 yaralı

Avanos ilçesine bağlı Zelve Ören yerinde Kapadokya Balon firmasına ait sıcak hava balonu, Mayk Mayner yönetiminde saat 06.30 sıralarında havalandı.

Balon, kalkıştan kısa bir süre sonra 200 metre yükseklikten düştü.

Balonda bulunan İngiliz vatandaşı Kavin Beurle hayatını kaybetti. Balonun pilotu Mayk Mayner ile balondaki İngiliz vatandaşı yolcular Harry Dawson, Corel Ceres, Suzi Lois, Michael Kaus, Juilet Ruthbuas, Milcom Cold, Jenny Mayce, Boyn Lois ve soyadı belirlenmeyen David adlı turist yaralandı.

Özel Kapadokya Hastanesine kaldırılan pilot Mayk Mayner'in hayati tehlikesinin bulunmadığı ve tedavisinin sürdüğü öğrenildi.

Diğer yaralılar ise İ. Şevki Atasagun Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı. Yaralıların hepsinde ayak ve bacak kırıkları bulunuyor.

Kazanın, 2 balonun havada çarpışması nedeniyle balonlardan birinin brandasının yırtılarak düşmesinden kaynaklandığı ihtimali üzerinde duruluyor.

UYUYAKALINCA BALONU KAÇIRDILAR
Yeni Zelandalı Ian Munro ile eşi Vivienne Munro, bu sabah düşen balona binmek için rezervasyon yaptırmıştı.

Otelde uyuyakalan çift, balona binemedi. Kazadan son anda kurtulan Munro çifti, balonu kaçırınca çok üzüldüklerini, ancak daha sonra balonun kaza yaptığını öğrenince teselli bulduklarını anlattılar.

Kazayı öğrenince çok şanslı olduklarını düşündüklerini ifade eden Ian Munro, şunları söyledi:

"Kapadokya bölgesinin doğal güzelliklerini gökyüzünden izleyebilmek için balon firmasından rezervasyon yaptırmıştık. Ancak, otelde uyuyakaldığımız için balona yetişemedik. Bir sonraki balona binmek için rezervasyon yaptırdığımız balon firmasına gittik. Orada bize teknik arıza nedeniyle seferlerin iptal  edildiğini söylediler. Ancak, bölgeyi gezmek için çıktığımızda rezervasyon yaptırdığımız balonun düştüğünü tesadüfen öğrendik. Balona binemediğimiz için çok üzülmüştük. Ama, kazadan son anda kurtulduğumuz için seviniyoruz. Balonun düşebileceği aklımızdan bile geçmiyordu. Ama şimdi, kendimizi çok şanslı hissediyoruz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...