Turist cinayetinde sanıklara iki kez ağırlaştırılmış müebbet

Alanya'da el ve ayakları koli bandıyla bağlı ve boğulmuş halde cesetleri bulunan Alman çiftin öldürülmesiyle ilgili davada sanıklara ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.12.2014 - 23:39

Turist cinayetinde sanıklara iki kez ağırlaştırılmış müebbet

Antalya'nın Alanya ilçesinde Alman çiftin evlerinde boğularak öldürülmesiyle ilgili yargılanan iki sanık, ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Alman Peter ve Kerstin Horvart çiftinin evlerinde ölü bulunmasına ilişkin Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasına tutuklu sanıklar Tarkan Cengiz (37) ve Murat Çetin (32) ile baro tarafından atanan avukatları katıldı.

Mahkemeye savunma amaçlı 2 sayfalık dilekçe veren sanık Cengiz, savunma haklarının Alman konsolosluğunun baskısı sonucu kısıtlandığını ileri sürdü.

BERAAT İSTEDİ
Kendisine iftira atıldığını iddia eden Cengiz, "Kaçmadım, denetimli serbestlik müdürlüğüne adresimi verdim. Murat'ın iftirasına karşı kendimi savunmaya çalışıyorum. Suçsuzum, savcılık mütalaasını kabul etmiyorum. Beraatımı talep ediyorum" dedi.

SUÇLAMALARI REDDETTİ
Sanık Çetin ise, Tarkan Cengiz'in evinde olaydan önce bir gece kaldığını ve daha önce işlediği cinayetten kendisine bahsettiğini ileri sürdü. Çetin, Cengiz'in olaydan sonra 'Soğuk kanlı birisiyim. Yakalanırsak suçu sen üstleneceksin yoksa seni de öldürürüm' diyerek kendisini tehdit ettiğini ileri sürdü.

Son sözlerinin sorulması üzerine Çetin, kimseyi öldürmediğini, yalnız kartları kullandığını savunarak "Yabancı dilim var, para kazanıyorum. 3-5 kuruş için insan değil hayvan bile öldürülmez" dedi.

Sanık Cengiz ise suçsuz olduğunu, diğer sanık Murat Çetin'in ise 60 yaşında Alman sevgilisi bulunmasının karakterini ortaya koyduğunu söyledi.

Cengiz, "Kimseyi öldürmedim. Alanya'dan ise alacaklılardan uzaklaşmak için gitmek istedim" dedi. Savunmaların ardından kararı açıklayan mahkeme heyeti, Tarkan Cengiz'i "Tasarlayarak adam öldürmek" suçundan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet, "yağma" suçundan 13 yıl, "kredi kartını izinsiz kullanmaktan "10 yıl ve 80 bin lira para cezasına çarptırıldığını bildirdi.

Mahkeme heyeti, Murat Çetin'e ise "Tasarlayarak adam öldürmekten" 2 kez ağırlaştırılmış müebbet, "yağma" suçundan 13 yıl, "kredi kartını izinsiz kullanmaktan" 12 yıl ve 200 bin lira para cezası verdi.

Horvart çifti, 21 Ağustos'ta ilçenin Mahmutlar Mahallesi'ndeki evlerinde bazaların altında el ve ayakları koli bandıyla bağlanmış ve boğularak öldürülmüş halde bulunmuştu. Olaya yönelik başlatılan soruşturmada, olayın failleri oldukları ileri sürülen Murat Çetin ve Tarkan Cengiz yakalanmıştı. Sanıklar, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...