Türk: 29 Mart Kürtler için referandum

DTP lider Ahmet Türk, 29 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerin Kürtler için bir referandum niteliği taşıdığını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.03.2009 - 17:54

Sarıgazi'de düzenlenen mitingde konuşan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ''Yıllardır baskı politikalarıyla karşı karşıya kaldıklarını'' ileri sürerek, bu güçlükler karşısında yılmadan ilerlediklerini, bugün daha büyük bir inanç ve umutla meydanlarda olduklarını söyledi.

''Her zaman barış çağrısı yaptıklarını'' öne süren Türk, amaçlarının, 'de halkların kardeşliğini gerçekleştirmek olduğunu ama bugüne kadar siyasilerin bu isteğe duyarsız kaldığını ileri sürdü.

''Meclis'te Kürtçe konuşma yaptığı için baskılara maruz kaldığını'' savunan Türk, ''Kürtçe televizyonu açanların, Kürtçe konuşmasına tahammül edemediğini'' iddia etti.

Halepçe'de katledilen Kürt halkını anmak için 16 Martta hep birlikte olduklarını belirten Türk, ''29 Mart, Kürtler için bir referandum niteliği taşıyor. Eğer güçlü bir ses verirsek, 30 yıllık mücadelemizin boyutu güzel bir noktaya ulaşacaktır'' dedi.

Konuşmasına Kürtçe başlayan, devamında da zaman zaman Kürtçe konuşan Türk, ''21 Martta Nevruz'u halkların kardeşliği içinde kutlama çağrısında'' bulundu.

DTP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Akın Birdal ise 30 Martta Sancaktepe'yi DTP'li belediyenin yöneteceğini iddia ederek, Arnavutköy, Bahçeşehir ve Esenyurt'ta yaptıkları mitinglerde on binlerce vatandaşla buluşup, bir anlamda ''zaferlerini ilan ettiklerini'' ileri sürdü. Birdal, ''DTP'nin Meclis'te kalıp kalmayacağını sizin oylarınız tayin edecek. Bunun bilinciyle oy kullanın'' diye konuştu.

Mitinge, DTP Milletvekili Sırrı Sakık'ın yanı sıra partinin ilçe belediye başkan adayları da katıldı.

Sayfa Yükleniyor...