NTV

Türk: Anayasa değişmeden açılım olmaz

Türkiye

DTP Genel Başkanı Türk, demokratik açılımda gelinen nokta itibariyle hükümetin tutumun iç açıcı olmadığını belirterek, "İçinde yeni anayasanın olmadığı bir açılımın başarı şansı yoktur" dedi.

Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) 3. Olağanüstü Kongresi Ankara'da yapılıyor. 

Kongrede konuşan Genel Başkan Ahmet Türk, hükümete demokratik açılımla ilgili mesajlar gönderdi.

Türk konuşmasında şunları söyledi: "Kürt sorununun çözümü risk almayı ve cesur olmayı gerektirir. Biz başından bu yana çözüm için mücadele ediyoruz. En küçük bir adımı bile değerlendiririz dedik, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Çözümü tıkayan taraf Kürtler ve DTP olmayacak. Eğer süreç Kürtleri oyalamaya ve sorunu öteleme gibi bir boyuta taşınırsa biz de çıkar endişelerimizi halkımızla paylaşırız.

Gelinen nokta itibariyle hükümetin tutumu pek iç açıcı değil. Başlangıçta hepimizi umutlandıran bu çalışmanın gelinen bu aşamada beklentileri karşılamak konusunda toplumda kaygılar oluştu.

Başbakan'dan risksiz alanlara kaymamasını bekiyoruz. Türkiye'de açılımın olabilmesi için darbe anayasının değişmesi gerekiyor. Önce buradan başlanmalı. Halkın beklentisi bu yöndeyden Başbakan yeni anayasanın gündemlerinde olmadığını söylüyor. İçinde yeni anayasanın olmadığı bir açılımın başarı şansı yoktur. Anayasa değşimi olmadan kim nasıl demokratik açılımı gerçekleştirebilir?"

Türk sözlerine 'Sayın Öcalan' diye devam edince salondan alkışlar yükseldi.

Türk sözlerini şöyle sürdürdü: "Akan kanı durdurmak istiyorum, önümü açın diyor. Öcalan'ın çözüm konusunda ne derecede etkili olduğu ortaya çıkıyor. Sorunun çözümü için bir yol haritası hazırlanıp yetkiilere sunuldu. Bu yol haritasını bilmek ve öğrenmek halkımızın ve kamouyunun da hakkıdır."