Türk Büyükelçiliği'ne roket

Türkiye'nin Irak'taki Büyükelçiliği'nin yakınına roket atıldı.

Anadolu Ajansı 18.01.2012 - 13:45

Türk Büyükelçiliği'ne roket

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliğine roket güdümlü el bombasının isabet ettiği kaydedildi.

Türk Büyükelçiliğine yerel saatle 13.10'da roket güdümlü iki el bombası atıldı. Bombalardan biri Büyükelçiliğin dış koruma duvarı önündeki beton bloklara isabet etti. Diğeri ise Büyükelçilik yakınındaki yola düştü.

Saldırıda can kaybı ya da yaralananın olmadığı belirtildi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise bir aracın sebebi belli olmayan bir şekilde patlamasından dolayı, araç üzerindeki roketlerin kontrolsüz bir şekilde ateş aldığını ve bunlardan bir tanesinin büyükelçiliğin dış duvarına çarptığı yönünde bilgi aldığını söyledi.

Irak'ın kuzeyinde Erbil ve Süleymaniye'de çeşitli temaslarda bulunan Ekonomi Bakanı Çağlayan, şunları kaydetti:

''Irak güvenlik güçlerinin ifadesi, bir araç üzerinden bu roketlerden üç tanesi büyükelçiliğimiz tarafına gelmiş. Bir tanesi büyükelçiliğin dışındaki koruma duvarına gelmiş, bir tanesi büyükelçiliğe gelmeden yola düşmüş. Sonra Irak güvenlik güçleri, roketlerin atıldığı aracı bulmuşlar, ancak patlamadan dolayı aracın ciddi bir hasar gördüğünü ifade ettiler. Irak güvenlik güçleri, aracın sebebi belli olmayan bir şekilde patlamasından dolayı araç üzerindeki roketlerin kontrolsüz bir şekilde ateş aldığını ve bunlardan bir tanesinin büyükelçiliğin dış duvarına çarptığını ifade etmişler.''

Bir gazetecinin ''Yani olay kaza ile mi olmuş?'' sorusuna Bakan Çağlayan, Irak güvenlik yetkililerinin olayı bu şekilde ifade ettiklerini, ancak olayın araştırılacağını söyledi.

Yetkililerin bu konuda gerekli araştırmayı yapacaklarını belirten Çağlayan, ''Bu konuyla ilgili zihinlerde varsa kargaşayı ortadan kaldırmak, bir yerde onların görevi. Olayın nasıl olduğu konusunda, Iraklı makamların bu konuyla ilgili söyleyeceklerini, hep birlikte takip edeceğiz. Bu çerçevede söylenen bu. Ama tekrar söylüyorum, benim ifadem değil, Sayın Büyükelçimize Iraklı makamların söylediği budur. Bu çerçevede umuyoruz ki yanlışlıkla olan bir hadise olsun'' diye konuştu.

''ZİYARETİMLE BAĞDAŞTIRMAMAKTA FAYDA VAR''
Diğer bir gazetecinin ''Olayın sizin ziyaretinizle bir ilgilisinin olduğunu düşünüyor musunuz?'' sorusuna da Çağlayan, söz konusu olayı bu ziyaretle bağdaştırmamakta fayda olduğunu söyledi.

Çağlayan, ''Bizi karşılamak istiyorlarsa, başka türlü karşılayabilirler. Ben o şekilde yorumlamadığımı tekrar ifade etmek istiyorum'' dedi.

Kuzey Irak Yerel Yönetimi Başbakanı Berham Salih de konuya ilişkin, ''Bağdat'ta artan şiddetten biz de çok kaydı duyuyoruz. Türk büyükelçiliğine saldırı da böyle bir zamana denk geldi. Bizi üzdü, umuyorum herkes iyidir. Terörü yenmek için birlikte hareket etmeliyiz. Teröristlerin Irak'ı istikrarsızlaştırmasına izin vermemeliyiz. Bu tür olaylar, Türk-Irak ilişkilerini de istikrarsızlaştırmamalı'' diye konuştu.

Brüksel'de resmi temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Bağdat Büyükelçisi Yunus Demirer'i telefonla arayarak, Büyükelçi ve personeline geçmiş olsun dileklerini iletti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...