Türk: Devlet 1 adım atarsa, PKK 10 adım atar

Kuzey Irak’tan gelecek PKK’lıları karşılamak için Silopi’de bulunan DTP lideri Ahmet Türk, “İnanıyoruz ki devlet bir adım atarsa PKK 10 adım atacaktır” dedi.

19.10.2009 - 11:31

Türk: Devlet 1 adım atarsa, PKK 10 adım atar

Kuzey Irak’tan gelecek PKK’lıları karşılamak üzere Silopi'de bulunan Türk, DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna ve Türkiye Barış Meclisi Sözcüsü Aygül Bidav'ın da katılımıyla basın toplantısı düzenledi.

Ahmet Türk, ''sürecin doğru okunması'' ve ''barış grubu'' olarak nitelendirdiği grupların niçin gönderildiğinin doğru değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, grupların, ''tıkanan açılım tartışmalarını, sürecin barışçıl ve demokratik gelişimin önünü açmak için geldiğini'' savundu.

Türk, ''Burada oluş nedenimiz, bu tıkanıklığın aşılmasıdır. Bugün eğer istersek burada ölümlerin duracağı barışın filizleneceği bir süreç başlatabiliriz'' diye konuştu.

Bu olaya ''teslim oldular, bittiler'' mantığıyla yaklaşılmaması gerektiğini ifade eden Türk, gelen grubun tutuklanmayacağını, sürecin kesintiye uğramayacağını umut ettiklerini kaydederek, bunun yepyeni bir barış sürecinin önünü açacağını söyledi.

Türk, "Bu geliş aynı zamanda PKK’nın savaşta değil barışta ısrarcı olduğunun da göstergesidir. Eğer devlet bir adım atarsa PKK on adım atacaktır" diye konuştu.

Terörist Abdullah Öcalan'a ''Sayın'' diyen Türk, ''Demokratik siyasetin tıkandığını gören Öcalan'ın barış umutlarının yeşermesine katkı sunmak için 3 barış grubunun Türkiye'ye gelmesine öncülük ettiğini' iddia etti.

Türk ''bu kişilerin pişmanlık yasasından yararlanmak için değil, demokratik açılımın önünü açmak için geldiklerini'' söyledi.

Türk şöyle konuştu: "1999 yılında gelen barış gruplarının 11 ila 22.5 yıl arasında ağır hapis cezalarına çarptırılmasının getirdiği sonuç gerçekten çok ağır olmuştur."

Türk, “Gelen kişilerin tutuklanmasını biz de halkımız da kabul etmeyeceğiz” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...