Türk feribotuna Sisam'da el konuldu

Kuşadası'ndan Sisam Adası'na sefer düzenleyen Türk feribotuna "bilet satış bedelinin yüzde 5'ini ödemediği" gerekçesiyle el konuldu.

Anadolu Ajansı 09.09.2013 - 11:08

Türk feribotuna Sisam'da el konuldu

Kuşadası'ndan Yunanistan'ın Sisam Adası'na sefer düzenleyen "Kuşadası Ekspres" isimli Türk feribotuna Yunan makamları tarafından el konuldu.

Feribotun acentesi Meander firması sahibi Abdullah Gür, sabah saat 09.00'da 240 turistle birlikte Sisam Adası'na hareket eden feribotlarının, saat 17.00'de 159 yolcuyla planlanan dönüşü öncesi Sisam Liman Başkanlığınca alıkonulduğunu ifade etti.

El koyma işlemine gerekçe olarak Türkiye'de yapılan bilet satışlarının yüzde 5'inin Yunan makamlarına ödenmemesinin gösterildiğini belirten Gür, bunun iki ülke arasında 2004 yılında imzalanan ''Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması''na aykırı olduğunu savundu.

Gür, yaşanan olay nedeniyle Deniz Ticaret Odası nezdinde girişim başlattıklarını dile getiren Gür, şunları kaydetti: “Bugüne kadar Sisam Adası'ndaki temsilci acentelerimiz vasıtasıyla kişi başına 0,3 Euro liman vergisi ödüyorduk. Ayrıca Sisam Adası'ndaki bilet satışlarımızdan da yine yüzde 5 vergimizi ödüyorduk. Ancak son günlerde bizden Türkiye'de sattığımız biletler için de yüzde 5 vergi isteniyor."

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Hukuk Müşaviri Ahmet Çalık da, sorunun Yunan tarafından kaynaklandığını belirterek, “Yunan makamlarına itiraz edebilirler. Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması esas alınarak haklarını savunabilirler'' dedi.

Konuyu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme, Maliye ile Dışişleri Bakanlıklarına ilettiklerini dile getiren Çalık, diplomatik olarak Yunan tarafının uyarılması ve yapılan bu yanlışlığın düzeltilmesini beklediklerini ifade etti.

Bu arada, Türk feribotuna el konulması nedeniyle Türkiye'ye dönüş yapacak yolcular, Yunan bandıralı "Venüs" isimli başka bir feribotla Kuşadası'na gönderildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...