Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri'nde iki Türk sanatçı birincilik ödülü kazandı.

İlişkili Haberler


48 ülkeden profesyonel ve amatör olmak üzere 190 fotoğrafçı ve 80.000 fotoğrafın yarıştığı Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2010’da Amatör Dal Manzara Kategorisi’nde Birincilik Ödülü, Fotoğrafçı Hayri Kodal ile Türkiye’ye geldi.

Angels & Demons bölümünün dört alt kategorisi (yeryüzü, hava, su, ateş) arasında da Murathan Özbek'in 'Paralysation of Earth' adlı eseri büyük ödülü kazandı.

Türk fotoğrafçı Hayri Kodal, çalışması ile toplamda 43.745 fotoğraf arasından sıyrılarak birinci seçildi. Amatör dalda, farklı kategorilerde olmak üzere Kodal ile birlikte toplam 9 kazanan daha bulunuyor.

Hayri Kodal'ın The Invasion – İstila adlı fotoğrafı, Cannes'de 22-27 Nisan tarihleri arasında, 5 gün süren kutlamalarla gerçekleştirilecek Dünya Fotoğraf Festivali kapsamındaki Kazananlar Sergisi’nde gösterilecek. Ardından, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Global Turu kapsamında 2010 ve 2011 boyunca devam edecek dünya turnesinde, dünyanın çeşitli ülkelerinde sergilenecek.

1978 Ereğli doğumlu Hayri Kodal, ortaöğretimini takiben, çeşitli ulusal radyolarda çalıştı ve şu anda üniversitede elektronik üzerine eğitim alıyor.

Murathan Özbek'in 'Paralysation of Earth' adlı çalılşması da büyük ödülü kazandı.
Murathan Özbek'in 'Paralysation of Earth' adlı çalılşması da büyük ödülü kazandı.

DÜNYA BİR GARİP YARATIK TARAFINDAN İSTİLA EDİLİYOR
Kodal, fotoğrafı ile ilgili şu yorumları yaptı: "Düzeni ihlal etmek ve dengeyi bozmak: Şimdi sular kirletildi, hava zehirlendi, denizler yükseldi ve topraklar tüketildi. Dünya, burada olmayan bir garip yaratık tarafından istila ediliyor. Bu yaratık, kendisine ve çevresine merhametsizce zarar veriyor. Öldürüyor, kirletiyor, ihtiyacından fazla tüketiyor; gözlerini hak etmediği şeylere dikiyor, hiç paylaşmadan sadece harcıyor ve üzerinde yaşadığı dünyanın tüm dengesini alt üst ediyor. İşte ben de, bu yaratığı fotoğrafladım. Umarım, dünya olarak bu yaratığa artık dur diyebilir ve gezegenimizi kazanabiliriz. Bu duygularla, birinci olmaktan çok mutluyum, önümde 22 Nisan’da açıklanacak Yılın Amatör Fotoğrafçısı Ödülü var. Heyecanlıyım."

Diğer Kategorilerdeki Kazanan 8 İsim

• Mimari - Marianna Marcantonini, İtalya

• Kavramsal ve Yapısal - Jake Lowe, Avustralya

• Belgesel - Fredrik Jalhed, İsveç

• Moda - Alex Chebotar, Rusya

• Müzik - Vitali Seitz, Almanya

• Doğabilim - Alex Goh, Malezya

• Portre - Richard Broken, Hollanda

• Spor - Maksym Gorbatskyi, Ukrayna

Tüm kazanan amatör fotoğraflar, dünyaca ünlü fotoğrafçılar, küratörler, uluslararası öncü fotoğraf ajanslarının temsilcileri ve fotoğraf editörlerinden oluşan saygın jüri komitesi tarafından seçildi. Jüri Komitesi tarafından değerlendirilmeden önce ise 2010 iStockphoto resmi önseçim komitesi tarafından ön elemeye alındı.

iStockphoto COO’su Kelly Thompson, yaptığı değerlendirmede şunları dile getirdi: "Bu, bizim bu kategori seçimine yardımcı olduğumuz ikinci yılımız. Yaratıcılık ve yeteneği desteklemeye devam edeceğiz. Tüm bu güzellikleri izlemekten büyük heyecan duyuyoruz.”

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri sonunda, Yılın Amatör Fotoğrafçısı seçilecek ve finale kalan 9 kazanan isim bu alanda yarışacak. Yılın Amatör Fotoğrafçısı ise 22 Nisan akşamı gerçekleştirilecek Ödül Töreni’nde açıklanacak.