Türk: Hükümet çözüm için adım atmalı

DTP lideri Ahmet Türk, Kürt sorunun çözümü konusunda karar verme sürecine girilmeye başladığını belirterek, “Hükümet harekete geçmeli ve somut adımlar atmalıdır” dedi.

Anadolu Ajansı 12.05.2009 - 15:36

Türk: Hükümet çözüm için adım atmalı

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, demokrasinin gelişmemesinin temel nedeninin, Kürt sorununun demokratik ve sivil bir yaklaşımla ele alınamamasından kaynaklandığını iddia etti.

HÜKÜMET HAREKETE GEÇMELİ
Türkiye'nin temel sorununun, demokratikleşme sürecinin sekteye uğratılması olduğunu öne süren Türk, ancak son günlerde, sorunların demokrasi ve uzlaşı içerisinde çözülmesine dönük karar verme sürecine girilmeye başlandığını anlattı.

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştüğünü anımsatan Türk, ''Sayın Cumhurbaşkanı da Türkiye'nin en temel sorununun Kürt sorunu olduğunu ve bunun mutlaka halledilmesi gerektiğini söyledi. Bu olumlu ve umut verici bir gelişmedir. Beklentimiz ve temennimiz bu mesajların somut adımlara dönüşmesi ve icra organı olan Hükümetin biran önce harekete geçmesidir'' dedi.

OTORİTER ANAYASA'DAN KURTULMALIYIZ
Anayasa değişikliği paketinin nasıl hazırlandığı ve neleri içerdiğinin bilinmediğini söyleyen Türk, “Hükümet, tamamen kapalı kapılar ardında bu tartışmaları sürdürmektedir'' dedi.

Dar kapsamlı bir Anayasa değişikliğinin çözüm olmayacağını belirten Türk, ''Türkiye, artık bu yamalı bohçaya dönüşen otoriter Anayasa'dan kurtulmalıdır. 71 milyon yurttaşı, kimliğiyle, diliyle, kültürüyle kucaklayan yeni bir Anayasa, öncelikli adım olmalıdır. Siyasi Partiler Kanunu, Seçim Yasası, Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Yasası'nda da köklü bir reforma gidilmesi zorunludur. Siyasi partilerin farklı dil ve lehçelerde propaganda yapabilmesine kadar, geniş kapsamlı bir reforma gidilmesi gerekmektedir'' diye konuştu.

BAŞ SORUMLU ASAYİŞ SORUNU OLARAK GÖREN ZİHNİYET
Mardin'deki katliama da değinen Türk, ''Kürt sorununu, bir demokrasi sorunu değil de bir asayiş sorunu olarak gören zihniyet, Mardin'deki tüyler ürperten katliamın baş sorumlusudur” dedi.

Olayı töre veya kan davası olarak yansıtmaya çalışmanın gerçekleri saptırmak olacağını öne süren Türk, ''Zaten televizyon dizilerinde, gazete haberlerinde bölge sürekli töre cinayeti, kan davası, aşiret çatışmalarıyla yansıtılarak Türkiye halkında da böyle bir algılama yaratılmaya çalışılmaktadır. Toplumları birbirinden ayrıştırma ve uzaklaştırma politikasının devrede olduğunu görüyoruz'' dedi.

Türk, olayla ilgili gözlemlerini ve yaptıkları ziyaretleri, önümüzdeki günlerde bir rapor halinde kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

KORUCULAR: TOPLUMUN ÜZERİNDE ÇETE
Koruculuk sistemini de eleştiren Türk, devletin silahlandırdığı bu kitlenin, ''Toplumun üzerinde bir çete'' misali hüküm sürdüğünü iddia etti.

Türk, Bilge köyündeki katliamın, koruculuk sisteminin tehlikeli noktaya doğru varmakta olduğuna işaret ettiğini savundu.

Koruculuk sisteminin ürettiği suç oranının ürkütücü boyutta olduğunu öne süren Türk, sistemin bölgedeki toplumsal barışı da tehdit ettiğini söyledi.

TÜRKÇE İSİMLERİ KÜRTLER ZATEN KULLANMIYOR
Türk, Kürtçe köy isimlerinin geri verilmesine ilişkin haberlerlerle ilgili olarak şunları söyledi: ''İsimlerini değiştireceksiniz ama dilini yasaklarsanız ne anlama gelir? Zaten verilen yeni Türkçe isimleri hiçbir Kürt kullanmıyor. Kısmi düzeltmeler kimseyi tatmin etmez.

Örneğin, dün Kosova'ya Kültür Bakanları gitti. Kosova Demokratik Türk Partisi'nin daveti üzerine buraya gidiliyor. Oradaki isimler, söylemlerini Türkçe söylüyor, partisinin ismini Türk ismi olarak koyabiliyor. Her türlü demokratik haklardan yararlanabiliyor. Meclis'te bile Türkçe konuşma hakkına sahip. Kendi bölgelerinde bütün söylemlerini Türkçe yapıyor. Bir azınlığın hak ettiği ve olması gereken haklar konusunda elbette ki biz tam destek veriyoruz.

Yüzde 5'lik nüfusa sahip olan Türkler için Türkiye bunu önemsiyor, bu değeri biçiyorsa burada 20 milyon yurttaşının bu haklarını görmesi gerekiyor. Yani Kosova'daki yaklaşım neyse, Türkiye Hükümeti'nin oradaki Türk azınlığı için istenilen, yerine getirilen talepleri neyse, bugün burada uygulansa sorun kalmaz diye düşünüyoruz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...