NTV

Türk inşaatçılar Afganistan'a şantiye kuracak

Türkiye

İNTES, ''İnşaat Sektörü Mesleki Yeterlilik ve Eğitim Projesi'' kapsamında Türkiye Eğitim Şantiyesi'nin bir benzerini Afganistan'da kurarak, Afgan gençlere mesleki eğitim verecek. 

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkan Vekili Mustafa Demir, Türk müteahhitlerin Afganistan'da yaptıkları çalışmalarda Amerikan yetkililerin sertifikasyon talebiyle karşı karşıya kaldığını belirterek, projeyle Türk işverenlerinin yanında çalışacak Afganistan ya da diğer ülke vatandaşlarının yeterliliklerinin tespiti ve gerekiyorsa mesleki eğitimlerin yapılmasının amaçlandığını söyledi. 

Projenin en önemli girdisinin, Afganistan vatandaşlarının inşaat sektöründe kalıcı istihdamının sağlanması ve kendi ülkelerinin yanında bölge ülkelerinde de aranan iş gücü vasfına kavuşmaları olduğunu aktaran Demir, şu bilgileri verdi: 

''Bugüne kadar 50 mesleğin meslek standardını saptayan, bunların önemli bir kısmının mesleki yeterliliklerini de tamamlayan İNTES, bu mesleklerle ilgili TÜRKAK'a akredite etme çalışmalarına başladı. Projenin uygulanmasıyla Afganistan'da çalışacak Türklerin, Afganların ve diğer ülke işçilerinin sertifikasyonu gerçekleştirilecek. Mesleki yeterlilikleri ölçülecek, varsa noksanlıkları giderilecek. İnşaat sektörüne girmek isteyen Afgan gençler eğitilecek. Proje aynı zamanda bu gençlerin Türk firmalarının şantiyelerinde çalıştırılmalarını da hedefliyor. TİKA, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve İNTES'in ortaklaşa oluşturacağı bu sistem uzun dönemde Afganistan'da kalıcı eserler bırakacak.'' 

İlk aşamada belirlenen 25 mesleğin sertifikasyonunun sağlanacağını bildiren Demir, bu amaçla Afganistan'da eğitici grup olarak çalışacak 50 kişilik bir Afgan grubun Türkiye'de eğitime alınacağını söyledi.
 
''EKONOMİK SAVAŞIN KAZANILMASI GEREK''
İNTES çatısı altındaki şirketlerin dünyada çok önemli yatırımlara imza attıklarını kaydeden Demir, ''Dünyada çok önemli yatırımlara imza atan Türk müteahhitlerine nitelikli iş gücü kazandırmayı amaçlıyoruz. 2002 yılında Afganistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi sadece 20 milyon dolardı. 2007'de 290 milyon dolara ulaştı. Bu ülkede inşaat sektörünün yatırım tutarı 3.6 milyar doları buldu. Afganistan'da ekonomik savaş kazanılmadan güvenlik savaşının kazanılması mümkün değil. Genç nüfus işsiz. Bu sosyal projenin işsizliğe bir ölçüde çözüm getireceğini düşündük. Ülkemizde Türkiye Eğitim Şantiyesi'ni kurduk. Dost ve kardeş Afganistan'da da benzer bir eğitim tesisini kuracak olmaktan memnunuz'' diye konuştu.