Türkiye'nin ayak profilini ortaya çıkarmak için ''Mobil Araştırma Merkezi'' kuran Polaris, Türk ayak yapısının batıdaki anglo-sakson ülkelerin aksine ince ve uzun olmadığını daha kısa ve etli bir yapı gösterdiğini ortaya koydu. 

Polaris Genel Müdürü İsmail Güvel, her ne kadar yöresel ve ırksal farklılıklar gösterse de, Türk ayak yapısının batıdaki Anglo-Sakson ülkelerin aksine ince ve uzun olmayıp daha kısa ve özellikle tarak kemikleri civarında yayvan ve etli bir yapı gösterdiğini ifade etti.

125 GRAM AĞIRLIĞINDA BİR AYAKKABI
Güvel, Türkiye'de ilk defa 125 gram ağırlığında, esnekliği olan bir ayakkabı tasarladıklarını belirterek, şöyle devam etti: 

''Yaz koleksiyonunda vitrinlerimizde yer alıyor. Ayaklara 5 noktadan masaj yapıyor. Eva taban özelliği var. Ayağı bir çorap gibi sarıyor. Bu ayakkabıdan bu sene 50 bin çift üretmeyi planlıyoruz. Bunun kış versiyonunun hazırlığını da yapıyoruz. Ayakkabıyı bizimle özdeşleşen 5 nokta bir taban özelliğinin üzerine gidiyoruz. Ayak doktoru olan bir danışmanımız var. Onunla çeşitli zamanlarda çeşitli yörelerde TÜrkiye'nin ayak profilini çıkardık. Türkiye'nin ayak profili doğuda tombul ve kısa, batıda biraz daha ince ve uzun olarak karşımıza çıktı. Bunların ortalamalarını alarak ileride bölgesel tabanlıklar üretebiliriz. Çünkü bölgesel numara dağılımları da değişiyor. Doğuda daha büyük numaralar isteniyor.''

BU YAZ NE MODA? 
Güvel, bu yazın moda renklerinde lacivert, Eşya ve moru ön planda gördüklerini dile getirerek, geçen sene moda olan gladyatör tarzı ürünlerin bu sene sandalete dönmüş tarzlarının raflarda daha çok görüleceğini kaydetti.