Türk-İş'ten de Başbakan'a rest

Türk-İş Başkanı Kumlu, Başbakan Erdoğan'ın "Buyursunlar greve gitsinler" sözlerine "Eğer bir restse biz bu resti de görürüz" yanıtını verdi.

Haberler - NTV Haber 05.07.2009 - 13:34

Başbakan Tayyip Erdoğan, uzlaşmazlıkla sonuçlanan toplu sözleşmelerin ardından eylem kararı alan Türk-İş’e dün rest çekerek "Eğer greve gideceklerse, buyursunlar gitsinler" demişti.

Başbakan'a yanıt bugün Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu'dan geldi. Kumlu şu açıklamayı yaptı:

"Biz kayıplarımız karşılandığı koşullarda Başbakan'ın verdiği ücret zammına imza atmaya hazırız. Bizim için grev her zaman en son kullanacağımız silahtır. Biz her zaman toplu iş sözleşmelerinin masa başında bitirilmesini isteriz.

Henüz ilgili bakanla görüşmelerimiz sürerken, Başbakan'dan gelen 'vermiyorum, greve git' yaklaşımı eğer bir restse biz bu resti de görürüz. Ama Başbakan'ın yaklaşımı talihsiz bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım kamu işçisinde kızgınlık ve öfkeye neden olmuştur. Başbakan bu yaklaşımıyla 'çalışanları enflasyona ezdirmiyoruz' söylemini kendi kendine tekzip etmiştir. Çünkü bizi sadece hakkımızı, yani enflasyondan doğan kayıplarımızın telafisini istiyoruz.

Sayın Başbakan Sakarya İl Kongresi'nde sendikalarla ve çalışanlarla iyi ilişkilerinden, sosyal diyalog mekanizmasını çok iyi işlettiklerinden bahsediyor. Ama bizi hiçe sayarak gece yarısı özel istihdam bürolarına işçi kiralamayı beraberinde getiren, yani kölelik yasasını çıkarıyorlar.

Bizi hiçe sayarak gece yarısı sağlığa katılım payı getiren yasayı çıkarıyorlar. Bankacılık iş koluna  Nisan sonunda yaptıkları teşmili, Temmuz başında geri alıyorlar. Bu mu sosyal diyalog. Bu mu çalışanların sorunlarını çözmek? Biz sadece hakkımızı istiyoruz. Almak için de eylemse eylem, grevse grev."

Sayfa Yükleniyor...