Türk jeti Suriye helikopterini vurdu

Türkiye sınırında Suriye’ye ait olduğu belirtilen bir helikopter düşürüldü. Olayı hükümet sözcüsü duyururken, Genelkurmay 'nedenleri ve nasılları' açıkladı. Son konuşan ise Suriye ordusu oldu.

Türk jeti Suriye helikopterini vurdu

"Suriye'ye ait helikopter sınır ihlali yaptığı için Maltaya'dan havalan 2 Türk jeti tarafından füzeyle vuruldu..."

Ülke gündemini değiştiren bu açıklama, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan geldi.

F-16’lar tarafından vurulan Suriye helikopterinin neden ve nasıl vurulduğu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi ise Genelkurmay Başkanlığı verdi.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında gazetecilerin karşısına çıkan Bülent Arınç, iç politikaya ilişkin açıklama yapması beklenirken Suriye sınırında yaşanan olayı duyurdu:

"Suriye’ye ait bir M-17 helikopteri sınırımızı, hududumuzu Hatay Yayladağ Güveçci bölgesinde 14.20’de iki kilometre ihlal etmiş, hava savunma unsurları tarafından yapılan ikazlara rağmen ihlal devam etmiştir. Malatya’dan havalanan iki jetimiz helikopteri füze ile vururarak düşürmüştür..."

Arınç, "Şu ana kadar pilotlarla ilgili bir bilgiye ulaşılamamıştır. Suriye sınırında 24 saat hava keşif unsurlarımız görev yapmaktadır. Uçağımız düşürüldükten sonra da özellikle Urfa Viranşehir’de sürekli taciz ateşleri yapıldığı için angajman kuralları değişmiştir" dedi.

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA
Hükümetten bir saat sonra, Genelkurmay'dan helikopterin neden ve nasıl düşürüldüğüne ilişkin ayrıntılar geldi:


"M-17 tipi Suriye helikopteri Türk hava sahasını yaklaşık 14.200 feet irtifada seyrederken, 2 km derinlikte ihlal etmiştir. Bu durum üzerine havada devriye görevinde bulunun iki F-16 uçağından birisi tarafından 14.27'de Türk hava sahasında iken vurulmuş ve hududun takriben 1 km Suriye tarafına düşmüştür."

DAVUTOĞLU KONUŞTU
Helikopterin düşürülmesiyle ilgili bir açıklama da, Paris'te bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'ndan geldi.

Davutoğlu, "Kimse bir daha Türkiye'nin sınırlarını herhangi bir şekilde ihlal etme cüreti gösteremeyecektir. Bu konuda her türlü tedbir alınmıştır" dedi. Bakan, BM ve NATO'nun da olayla ilgili bilgilendirileceğini söyledi.

Davutoğlu, "Bu gelişme sonrasında Başbakan Yardımcısının açıklamasını müteakip biz de BM'ye bildirimde bulunma talimatını ben de buradan gönderdim. Hem BM Genel Sekreterine olayın seyri hakkında detaylı bilgi sunulacak hem BM Güvenlik Konseyi üyelerine başkan Avustralya dönem başkanı olduğu için onların üzerinden bilgi verilecek hem de NATO'da, konsey üyelerine bu konuda detaylı bilgi sunulacak. Genelkurmay Başkanlığı da bu konuda detaylı bilgileri bakanlığımıza aktardı. Uluslararası tüm girişimler yapılacak" şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...