Demokratik Toplum Partisi, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle, Diyarbakır ve İstanbul’dan sonra 'Onurlu Barışa Evet' mitinginin üçüncüsünü Van’da düzenledi.

Mitingde konuşan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, "Parlamentoya girdiğimiz günden bugüne kadar hep barışı, halkların kardeşliğini, diyaloğu savunduk; sorunların diyalogla çözülmesi için çaba gösterdik. Hatta Kürt sorununun, Türkiye'nin bütünlüğü içinde, üniter devlet yapısı içinde bile çözüleceğini ifade ettik. Yavaş yavaş diyalogtan başka seçeneğin olmadığını, olmayacağını görmeye başladılar" dedi.

DTP Genel Başkanı, 'demokratik açılım' sürecinde Kürtlerin dikkate alınmadığını savunarak, "Herkesi bu barış sürecine katmamız gerekiyor dedik. Ama ne yaptılar? 20 milyon Kürdü görmemezlikten gelerek sadece Türk milliyetçilerine mesaj vermek istediler. Yine bu süreçte barıştan beslenenler, barıştan korkanlar devreye girdi. Ama malesef, büyük bir cesaret ve kararlılık beklediğimiz hükümette de savrulmalar başladı" şeklinde konuştu.

'Demokratik açılım' sürecini tarihi bir fırsat olarak değerlendirdiklerini söyleyen Ahmet Türk, Türkiye'yi Kürtlerin değil milliyetçi anlayışın böleceğini belirtti ve şöyle konuştu:

"Bazı sivri zekalılar çıkıp, 'eğitim hakkı, kültür hakkı, dil hakkını verirsek Türkiye bölünür' diyor. Ben şunu ifade etmek istiyorum. Emin olun emin Kürtler Türkiye'yi bölmez. Kürtlerin böyle bir yaklaşımı yok. Kürtler özgür ve eşit yaşamak ister."