Türk mûsikisinin en büyük çınarlarından biri olan Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça, Faruk Şüyün’ün hazırladığı “Ustalara Saygı” toplantılarının 20 Aralık Pazartesi akşamının ustası olacak.

Mûsikiyle doğum yeri olan Kilis’te henüz 8 yaşındayken keman dersleri alarak tanışan, geride bıraktığı 84 yılda çoğu klasik mertebesine ulaşan 643 beste sığdıran, ülkemizde Türk mûsikisi eğitiminin başlamasına ve yaygınlaşmasında öncülük eden Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça için organize edilen gece, ustanın yapıtlarıyla kulaklarımızın pasının silineceği bir konsere ev sahipliği yapacak. Mini konserde Nesrin Körükçü ve Çetin Körükçü, Yavaşça’nın Türk mûsikisi sevenlerin ezbere bildiği şarkılarından örnekleri, Haliç Üniversitesi’nden öğretim görevlileri ve öğrencilerin sazları eşliğinde seslendirecek.

Aralarında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü ile TBMM Üstün Hizmet Ödülü’nün de bulunduğu 200’den fazla ödüle lâyık görülen Alâeddin Yavaşça için hazırlanan gece, sanatçının eşi Ayten Yavaşça’nın konuşması ile başlayacak. Daha sonra Prof. Dr. Gündüz Gedikoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ ve Prof. Dr. Ali Rıza Kural ustayı anlatmak için sahneye gelecekler.

Ayten Yavaşça’nın katkılarıyla hazırlanan etkinliğin sunuculuğunu Nuriye Eraçar üstlenecek. Alâeddin Yavaşça’nın yaşamından önemli anların etkinlik boyunca perdeye yansıtılarak seyircilerle paylaşılacağı gece öncesinde, Kilis Vakfı’nın gelenekselleştirdiği Alâeddin Yavaşça Yılı etkinlikleri kapsamında bir sergi açılacak. Akatlar Kültür Merkezi’nin fuayesinde yer alacak sergiyle Yavaşça’nın bir ömre sığdırdığı şiirleri, ebru ve hat sanatı ile birleşerek ölümsüz bir hal alacak. “Ustalara Saygı” etkinliğinin sonunda seyircilere, Yavaşça’nın “Gönülden Gönüle” adıyla kitaplaşan şiirleri ve bestelerini içeren iki CD armağan edilecek. Mûsikiseverler, armağan CD’lerin ilkinde güfte ve besteleri Alâeddin Yavaşça’ya ait eserleri, ikincisinde ise güfteleri Ayten Yavaşça’ya, besteleri Alâeddin Yavaşça’ya ait şarkıları dinleyebilecek. “Ustalara Saygı” toplantısının öncesinde düzenlenecek bir kokteyl açılacak sergi, Akatlar Kültür Merkezi’nde ay sonuna kadar görülebilecek.

Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen toplantı, Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde (Akatlar Kültür Merkezi), saat 19.00’dan itibaren takip edilebilecek.