Türk pilotlar birkaç saate kadar serbest bırakılacak

Lübnan'da kaçırılan Türk pilotların birkaç saat içinde serbest bırakılacağı öne sürüldü.

Haberler 19.10.2013 - 12:11

Türk pilotlar birkaç saate kadar serbest bırakılacak

Anadolu Ajansı, Lübnan'da kaçırılan Türk pilot Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca'nın birkaç saat içinde serbest bırakılacağını duyurdu.

Serbest bırakılacakları yönündeki haberler üzerine, pilot Murat Ağca'nın Elazığ'daki baba evinde heyecanlı bekleyiş başladı.

Pilot Ağca'nın babası Zeki Ağca, gece geç saatlerde gelen haberlerle heyecanlandıklarını belirterek, sabaha kadar televizyon başında gelişmeleri takip ettiklerini söyledi. Kısa zamanda çocuklarına kavuşmayı temenni ettiklerini dile getiren Ağca, "Devletimize, hükümetimize ve herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Pilotun annesi Emine Ağca ise oğlu için yemekler hazırladığını söyledi. Ağca, heyecandan konuşamadığını dile getirdi.

Türk Hava Yolları da İstanbul Atatürk Havalimanı'nda bir uçağını hazır bekletmeye başladı. Yetkililerinden alınan bilgiye göre Lübnan'nın Beyrut Havalimanı'na uçacak olan THY uçağı ve personelinin talimat bekliyor.

Başbakan Erdoğan, dün Murat Akpınar'ın eşi Dilek Akpınar'ı aramış ve "En kısa sürede pilotlara ulaşacağız. Hayırlı, mutlu sona çok yakınız her an netice alabiliriz" ifadelerini kullanmıştı.

Lübnan'da da 9 Ağustos'ta İstanbul-Beyrut seferini yapan THY personelini havalimanından otele götüren servis aracını durduran silahlı kişiler, Türk pilot Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca'yı kaçırmıştı.

Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil, dün akşam “Suriye’nin Azez bölgesinde kaçırılan 9 Lübnan vatandaşı, ülkelerine teslim edilmek üzere önümüzdeki saatlerde ’de olacak. Lübnan’da kaçırılan Türk pilotların serbest bırakılması ise yakın” açıklamasında bulunmuştu.

Beyrut'ta kaçırılan iki pilot ile bağlantıları olan ve Suriye'de rehin tutulan 9 Lübnan vatandaşının dün gece serbest bırakılmasının ardından gözler Türk rehinelere dönmüştü.

İran'a giderken Suriyeli muhalif gruplar tarafından kaçırılan Lübnanlıların ardından Türk pilotların misilleme için kaçırıldığı öne sürülmüştü.

Sayfa Yükleniyor...