Türk pilotlar İstanbul'da

Lübnan'da kaçırılan iki Türk pilot serbest bırakıldı ve Türkiye'ye döndü.

Haberler 19.10.2013 - 19:04

Türk pilotlar İstanbul'da

71 günlük bekleyişte mutlu son!


Lübnan'da kaçırıldıktan sonra serbest bırakılan Türk pilotlar Murat Akpınar ile Murat Ağca, İstanbul'a geldi.

Akpınar ile Ağca'nın bulunduğu Katar'a ait özel uçak, saat 23.10'da Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı. Başbakan Erdoğan, pilotların aileleriyle birlikte aprona girerek, uçağın merdivenlerinin önüne geldi. Bu sırada alkışlar eşliğinde pilotlar Akpınar ve Ağca uçaktan indi. Başbakan Erdoğan, pilotlara 'geçmiş olsun' ve 'hoşgeldiniz' derken, pilotlar ailelerine sarılarak hasret giderdi.

Pilot Murat Akpınar, sıcağı sıcağına açıklamalarda bulundu. Akpınar şunları söyledi:

"İlk 1 ay çok zordu. ilk 15 gün bir oda içerisinde tutulduk ve güneş yüzü görmedik. İki kez transfer edildik. Bu transferler kaçırılma olayı gibiydi; silahlı kişilerce yapıldı. İlk kaçırıldığımızda 1 hafta boyunca havalimanına çok yakın bir yerde tutulduk. Uçak sesi duyuyorduk...

"KÖTÜ MUAMELE GÖRMEDİK"

Murat Akpınar Murat Akpınar

Bizim oradan kaçmamız imkansızdı; bunu transferler esnasında fark ettik. Hayatımızı çok zorlaştıracaktı. Sağ kalmamızın tek yolu onlarla iyi geçinmekti ve öyle de oldu. Aralarından biri çocuğunun adını Murat koyacak. Biz onlar için çok şey ifade ettik. Bize asla kötü muamele yapılmadı. Kötü laf, darbe, şidet uygulanmadı. Böyle bir şey uygulansaydı emin olun buraya gelmezdik.

Başbakan'ıın evime yaptığı ziyaret, Cumhurbaşkanı'nın aileleri kabul etmesi bize dayanma gücü verdi. Bu bizi esir alanlar için de değerliydi. Buna göre bir değerlendirme yaptılar ve bu da bize dayanma gücü verdi. Biz dayandık, ailem dayandı ve Türk insanının yapması gerekeni yaptık. Devletin bizim yanımızda olduğunu biliyorduk. Allah herkesten razı olsun.

Sayın Başbakanımız gecenin bu saatine kadar bizi beklemiş. Olayı, başından beri takip ettiğini, biraz uzun sürdüğünü bildiğini söyledi. Daha sonra ayrıntılı görüşeceğiz...

Bizi kurtarmak için bir operasyon yapılmış olsaydı, 100'e yakın insan ölürdü. Bizi orada koruyan insanlar 100 kişinin üzerindeydi. Umudumu asla yitirmedim. Arkamda bu kadar insan var, neden yitireyim..."

"TEK KELİMESİ HERKESİ AYAKLANDIRDI"

Murat Ağca Murat Ağca

Yardımcı pilot Murat Ağca da, uçaktan iner inmez yaptığı açıklamada, yakınlarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

"Biz orada Türk vatandaşına yakışır bir şekilde durduk" diyen Ağca, kötü bir muamele görmediklerini ancak hiç güneş görmedikleri ilk 30 günün kendileri için çok kötü geçtiğini ifade etti.

Ağca, "Allah kimseye bu acıları yaşatmasın. Başbakanımıza çok teşekkür ettik. Konuyla yakından ilgilendi, bize orada destek oldu. Başbakanımızın orada bir tek kelimesi bile herkesi ayaklandırıyordu. 'Sizinle ilgileniyor' deniyordu. Kendisine çok teşekkür ettik. Allah razı olsun bizi kavuşturduğu için" dedi.

Ayrı kaldığı günlerde kızını ve oğlunu çok özlediğini ifade eden Ağca, artık hasret gidereceklerini anlattı.

LÜBNAN EMNİYETİNE TESLİM EDİLDİLER
Türk Hava Yolları pilotları Akpınar ve Ağca, silahlı kişiler tarafından 9 Ağustos'ta Lübnan'da kaçırıldı. Eylemin sorumluluğunu üstlenen ‘İmam Rıza'nın Ziyaretçileri’ adlı grup, pilotları serbest bırakmak için Suriye'de rehin tutulan 9 Lübnanlının salıverilmesini şart koştu.

9 Lübnan vatandaşı İstanbu Sabihe Gökçen havaalanında Beyrut uçağına bindi. 9 Lübnan vatandaşı İstanbu Sabihe Gökçen havaalanında Beyrut uçağına bindi.

17 aydır rehin tutulan 9 Lübnanlı ilk olarak Türkiye'ye, buradan da bugün Beyrut'a götürüldü. Aynı saatlerde, Akpınar ve Ağca da Lübnan emniyeti tarafından teslim alındı. Önce helikopterle Beyrut'taki Refik Hariri Havaalanı'na ulaşan pilotlar, burada Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız ile bir araya geldi ve Katar'a ait özel uçakla Türkiye'ye doğru yola çıktı...

Üç aşamalı takasın son ayağında, Şam rejiminin serbest bırakacağı yaklaşık 130 kadın tutuklu Türkiye'ye getirilecek.

Sayfa Yükleniyor...