Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamada bulundu ve soruları yanıtladı. Arınç, geçtiğimiz hafta Kahire’deki El-Fetih Camii’nde gözaltına alının TRT muhabiri Metin Turan’ın, ‘bugün geç saatlerde serbest kalmasını beklediğini’ söyledi.

Arınç, Lübnan’da kaçırılan iki Türk pilotun serbest kalması için yapılan çalışmaların da devam ettiğini belirtti. Mısır’a karşı yaptırım ihtimali sorulan Arınç, Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı’nın Türkiye’ye döndüğünü, Ankara büyükelçisini çeken Mısır’ın da bu kararını değiştirmediği sürece Botsalı’nın geri dönmeyeceğini belirtti.

Arınç, “Büyükelçimiz bu olayların çok öncesinde, Hüsnü Mübarek'in döneminden bu yana elçilik yapmaktadır. Hem iç dinamikler noktasında hem bugünkü durum ve dış etkiler bakımından detaylı bile sunum yaptı. Suriye, Mısır'daki gelişmelerin altında kalmıştı. Ancak rejimin kendi halkına gönsterdiği zulüm devasm etmektedir. Kuzey Irak'a ilerleyen Kürt grupların neyi ifade ettiği de tartışıldı" bilgisini verdi.

‘BU GECE SERBEST KALABİLİR’
Mısır ve Suriye’deki olaylar sürecinde Türkiye’nin dış politikada çok başarılı olduğunu ve takdir gördüğünü belirten Arınç, “Suriye ve Mısır olsun, Türkiye'nin baştan sona takip ettiği dış politikanın çok tutarlı olduğuna karar verdik. Suriye'deki olaylar Mart 2011'den bu yana devam etmektedir. Mısır'da ise yaşanan darbe sonrası olaylar karşısında, Türkiye'nin tuıtarlı ve samimiş bir politika izlediği ve Türkiye'nin bu tutumunun takdir gördüğü açıktır. Bu politika devam edecektir. Suriye, en uzun sınırı paylaşmamızın yanı sıra ve kültürel, tarihi geçmişinin önemi bakımından gündemimizdedir. Mısır'da, Arap ve Ortadoğu dünyasında önemli bir ülke ve Türkiye ile ortak noktası çok fazla” dedi.

Arınç, geçtiğimiz hafta ‘Öfke Cuması’ protestolarında Ef Fetih Camii’nde gözaltına alınan iki Türk gazeteciye de değindi ve “AA muhabiri serbest kaldı. TRT muhabiri Metin Turan’ın ise bu akşam serbest kalacağını düşünüyoruz. Bildiğimi kadarıyla caminin dışında baltacı dediğimiz milislerin müdahalesi sonrası polis gözaltına aldı. Metin Turan arkadaşımızın bölge savcısı ifadesini aldıktan sonra serbest bırakılmasını bekliyoruz” dedi.

TÜRK PİLOTLAR HAKKINDA BİLGİ
Arınç, 10 gün önce Suriye’deki Lübnanlı esirlerin serbest bırakılması için kaçırılan Türk pilotların ‘en kısa zamanda serbest kalacağını umduklarını’ söyledi.

Arınç, “10 gündür kendileriyle ilişki kurulmaya çalışıldı. Ümit ediyorum ki onlar da, bugünü bilmem ama en yakın zamanda kendilerine kavuşacağız. Güvenli bir şekilde arkadaşlarımıza ulaştık, nerede oldukları da az çok biliniyor. Hayatta olduklarını, huzur ve rahat içinde olduklarını biliyoruz. En kısa zamanda kendilerine ulaşmayı umuyoruz" dedi. 

Arınç, Mısır’daki Türk vatandaşlarıyla ilgili olarak, “7 bin civarında büyükelçi ve konsolosluklara kayıtlı vatandaşımız var. Yerleşik olarak beş bin civarında farklı kentlerde yaşadığını biliyoruz. Gereken bir durumda vatandaşların tahliyesi gerçekleştirilecek” ifadesini kullandı.

MISIR’A KARŞI DİPLOMATİK TAVIR
Arınç, Mısır büyükelçisi Botsalı’nın Ankara’ya dönmesi hakkında, “Büyükelçimizi geri çektik. Mısır’da Ankara'daki büyükelçisini çekti. Bu diplomaside bazen başvurulan yöntemlerden biri” dedi.

Arınç, “Büyükelçimizi 2 saat dinledik. Olabildiğince açık olarak Mısır'daki durumu ortaya koydu. Geri dönme konusu karşılıklı bir hamledir, şu an böyle bir şey söz konusu değildir” yorumunu yaptı.

Arınç, Türkiye'nin Mısır'da çok büyük yatırımları olduğuna dikkak çekerek, “50 binden fazla Mısırlının istihdam edildiği iş söz konusu. Bazı mağazalar kapanmakta, işverenler faaliyetlerini ertelemektedir. Mısır yatırımlarına zarar verecektir. Mısır'da güvenin kalmaması ve hukuk sisteminin çökmesiyle ilgilidir” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın Mısır’la yapılacak askeri tatbikatı iptal ettiğini ve başka seçeneklerin olduğunu belirtmesini hatırlatan Arınç, “Avrupa ülkelerinin sesini biraz daha yükseltmesi ve yaptırım sinyali vermesi önemlidir. Halkın kanını dökmekten vazgeçirecek uyarı, gerekli tonda Mısır'a iletilmelidir. Yaşanacak gelişmelerin, ümidimiz kırılmış olsa da olumlu olmasını umuyoruz” dedi.

‘DAHA AÇIK BİR TAVIR KOYMALIYDI’
Arınç, İslam Teşkilatı Örgütü Genel Sekreteri Eklemddin İhsanoğlu ile görüşme kararı almadıklarını, gerekli görüşmelerin zaten yapıldığını belirtti.

Arınç, “Kendisi Mısır'da büyümüş yetişmiş biri olarak, elinde imkanlar da var, imkansızlıklar da var. İmkanları ne kadar kullanamadığı önemlidir. Biz, Eklemeddin İhsanoğlu'nun daha güçlü bir şekilde Mısır'da olanları dünyaya duyurmasını isterdik. Türkiye'nin yakından tanıdığı ve ikinci dönem genel sekreterlik yapıyor. Böyle bir başarıyı görmek zordur” dedi.

MANİPÜLASYON YAPILMAMALI
Arınç, demokratikleşme paketi hakkında basında sabırsız ifadelere yer verilmemesi gerektiğini söyledi.

Arınç, “Demokratikleşme paketine sıra gelmedi. Paket büyük mü olacak, içinde ne olacak gibi pek çok şey konuşuluyor. Eğer böyle bir paket gelecekse, ki gelecek, bu ilk değil... Bugüne kadar özgürlükler alanında o kadar çok şey yaptık ki. Ne kaldı diyorsanız, 2023 siyasi paketine bakmanız yeterli. Başbakan da gerekli olduğu zaman açıklama yapacağız dedi. Ama illa bir şey olacak diye bir şey beklemek, kamuoyunu yönlendirmemek gerekir” dedi.