El Arabiya televizyonu, ele geçirdiği Suriye hükümetine ait olduğu iddia edilen gizli belgeleri yayınladı.

12 bölümde yayınlanacak belgelerin ilk bölümünde Suriye'de düşürülen Türk jetiyle ilgili bilgiler de yer alıyor.

Suudi sermayeli kanal, bu belgelere dayandırdığı haberinde Türk pilotlarının jetin düşmesiyle ölmediklerini, sağ olarak ele geçirildikten sonra Esad rejmi tarafından öldürüldüklerini iddia etti.

Suriye Devlet Başkanlığı Ofisi’nden gönderilen belgelerden birinde "İki Türk pilotu, uçakları Tartus'taki Rus donanma üssünün kordinasyonuyla düşürüldükten sonra Suriye hava kuvvetleri istihabaratı tarafından yakalandı" ifadesi yer alıyor.

'ÖSO' SORGUSU
Esad’ın emriyle pilotlara 'savaş esiri' muamelesi yapılması, Özgür Suriye Ordusu’na Türkiye’nin verdiği destek konusunda sorgulanmaları tavsiyesi de belgede yer alıyor.

Pilotların Hizbullah’a teslim edilmek üzere Lübnan’a nakledilebileceği ifadesine de yer veriliyor. Suriye Devlet Başkanlığı’ndan Suriye dış istihbarat birimlerine gönderilen ikinci belgede ise "Rus liderliğinin bilgisi ve rehberliğine dayanarak iki Türk pilotu doğal yollardan ortadan kaldırıp cesetlerinin uluslararası sularda uçağın düştüğü bölgeye geri götürme ihtiyacı doğmuştur” deniliyor.

PKK TEHDİDİ
Aynı belgede Suriye’nin Türk hükümetine 'başına bela olacağı' şeklinde bir mesaj göndermesi, PKK’nın Türkiye sınırında harekete geçirileceği tehdidinde bulunması da tavsiye de veriliyor.

İDDİALAR İNCELENECEK
Dışişleri Bakanlığı Bakanlığı yetkililerince yapılan açıklamada ise yayınların devamına bakılacağı ve iddiaların inceleneceği bildirlidi.

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait RF-4E tipi bir keşif uçağı 22 Haziran’da Suriye açıklarında düşmüştü. Şehit pilotlar Gökhan Ertan ile Hasan Hüseyin Aksoy’un naaşlarına 1300 metre derinlikte ulaşılmıştı.