Türk polisi Suudi Konsolosluğu'ndan ayrıldı (9 saat sürdü)

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturmasında dün akşam önemli bir gelişme yaşandı. Suudi Arabistan ve Türkiye'den olay yeri inceleme uzmanları "iki hafta önce bugün" Kaşıkçı'nın girdiği konsolosluk binasında araştırma yaptı. Çalışmalar yaklaşık 9 saat sürdü.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 16.10.2018 - 04:49

Türk polisi Suudi Konsolosluğu'ndan ayrıldı (9 saat sürdü)

Son dakika haberi!  2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın Başkonsolosluğu'na girişinin ardından kendisinden bir daha haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili sis perdesi henüz aralanmış değil.

OLAY YERİNDEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan'ın Başkonsolosluğu'na girdikten sonra kaybolmasıyla ilgili oluşturulan ortak çalışma grubunda yer alan Suudi yetkililer, 1 saat sonra da Türk polisi başkonsolosluk binasına geldi.

SİVİL PLAKALI ARAÇLA GELDİLER

Levent'teki başkonsolosluğa bir olay yeri inceleme aracı ve sivil plakalı 4 araçla gelen Türk yetkililerin ardından dün saat 20.15'te 2 minibüs ve 2 olay yeri inceleme aracı daha konsolosluğa geldi. Konsolosluk binasını çevreleyen bariyerlerin içine alınan araçlardaki uzman ekipler, daha sonra binaya girdi. 

Cemal Kaşıkçı ile ilgili araştırma yapmak için Suudi Arabistan Konsolosluğuna gelen olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmaları tamamlandı.

19.20 sıralarında gelen ekipler 9 saat konsoloslukta inceleme yaptı.

Konsolosluk içinde araştırma yapan polisler, her tarafı didik didik aradı. Konsolosluk binasının yanı sıra bahçe, ve çatı katı da titizlikle arandı. Suudi Arabistan Konsolosluğunda çalışmalarını tamamlayan ekipler 9 saat sonra buradan ayrıldı.

Polis ekiplerinin ardından yetkililerin de ayrılmasıyla binada inceleme için gelen çalışma gruplarından kimse kalmadı.

BAHÇEDEN TOPRAK ÖRNEĞİ ALINDI

Beşiktaş Belediyesine ait iki çöp toplama aracı konsolosluğun arka kapısından konsolosluk bahçesine giriş yaptı. İçerde bir müddet bekleyen araçlar daha sonra polis eskortu eşliğinde konsolosluktan çıkış yaptı. Araçlarda, incelenmek üzere konsolosluğun bahçesinden alınan toprak numunesinin bulunduğu öğrenildi.

SUUDİ HEYETİ İLE 2 SAATLİK TOPLANTI

Öte yandan olayla ilgili Türkiye ve Suudi Arabistanlı yetkililerden oluşturulan ortak çalışma grubu, ilk toplantısını yaptı. 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesinde basına kapalı gerçekleşen toplantı, yaklaşık 2 saat sürdü.

Yaklaşık 15 kişiden oluşan Suudi heyeti, toplantının sonunda 10 ayrı araçla Emniyet'ten ayrılarak konsolosluk binasına gitti.

REUTERS: TÜRK POLİSİNDE KAŞIKÇI'NIN ÖLDÜRÜLMESİYLE İLGİLİ SES KAYDI VAR

Uluslararası haber ajansı Reuters, iki Türk kaynağa dayandırdığı haberinde, Türk polisinin elinde Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Konsolosluğu'nda öldürüldüğüne dair ses kayıtları olduğunu iddia etti.

ERDOĞAN VE SUUDİ KRAL SELMAN TELEFONDA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, olayın soruşturulması çerçevesinde ortak çalışma grubu oluşturulmasının önemini vurgulamışlardı.

Sayfa Yükleniyor...