'Türk radyosundaki müzikler hayata bağladı'

Lübnan'da kaçırıldıktan sonra dün özgürlüğüne kavuşan Türk pilotlar, tutuldukları süre zarfında dinledikleri Türk radyosunun kendilerini hayata bağladığını belirtti.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.10.2013 - 13:06

'Türk radyosundaki müzikler hayata bağladı'

Lübnan'da 71 gün süren esaretin ardından, , Katar ve Lübnan'ın günler süren görüşmelerinden sonra dün gece serbest bırakılan THY'nin kaptan pilotu Murat Akpınar ile yardımcı pilot Murat Ağca, kaçırıldıktan sonra başlarından geçen ilginç anıları anlattı.

Özel uçakla Türkiye'ye gelirken, Lübnan'da yaşadıkları zor anları anlatan Akpınar, "Türk radyosunda çalınan müzikler bizi hayata bağladı. O kadar güzel şarkılar, türküler vardı ki! Bizim sesimiz kötü. O nedenle bizim işimizi gördü. Allah uzaklarda olanlara sabır versin. Gerçekten çok zor" dedi.

Yardımcı pilot Ağca da "Hiç insanın akına gelir mi  Kısa dalgadan yayın yapan Türkiye'nin Sesi Radyosu bize çok şey verdi. Bir radyonun bu kadar etkili ve önemli olacağını hiç düşünmezdik. Çalışanları sarılıp öpsem yeridir" diye konuştu.

TEKERLEKLİ SANDALYEDEKİ LÜBNANLI
Kaptan pilot Akpınar, kaldıkları yerde bulunan tekerlekli sandalyeli bir Lübnanlının söylediklerinin de kendilerini çok etkilediğini belirterek şunları söyledi:

"Tekerlekli sandalyede birisi vardı. Bizi en çok hayatta tutan o oldu. Bize dedi ki, 'Siz bir gün kurtulup gideceksiniz, özgürlüğünüze kavuşacaksınız. Ama ben hiç bir zaman yürüyemeyeceğim.' Bu söz bize dayanma gücü verdi."

Bulundukları yerde çatal olmadığını, herkesin elleriyle yediğini anlatan Akpınar, "Onlara çatalı öğretene kadar 60 gün geçti. Bize zorlukla çatal bulup getirdiler, ellerimizle yemekten kurtulduk" dedi.

Yardımcı pilot Ağca ise kaptan pilot Akpınar'ın kaçırıldıkları süre içinde şiir yazdığını belirtti. Bunun üzerine Akpınar, "Yardımcımla birlikte çatıya çıkıp birlikte yazıyorduk" diye konuştu.

Türkiye'den Lübnan'a sefer yapan THY pilotları Akpınar ve Ağca 9 Ağustos günü Beyrut'ta, dinlenmek için otellerine giderken silahlı kişiler tarafından kaçırılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...