Türk savaş uçakları Suriye hava aracını vurdu

Sınır ihlali yapan Suriye hava aracı Türk savaş uçakları tarafından vuruldu. Milli Savunma Bakanı Yılmaz, sınır ihlali yapan bir Suriye helikopterinin Türk savaş uçakları tarafından düşürüldüğünü açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı açıklamasında ise "Suriye'ye ait bir hava aracı düşürüldü" denildi.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 16.05.2015 - 23:12

Türk savaş uçakları Suriye hava aracını vurdu
Arşiv

Sınır ihlali yaptığı açıklanan Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait bir hava aracı Hatay'ın Dursunlu-Emek bölgesinde Türk savaş uçakları tarafından vuruldu. 

Konuya ilişkin açıklama yapan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "14.04 sularında Cilvegözü'nü 5 dakika süreyle 7 mil sınırımızı ihlal eden bir Suriye helikopteri düşürülmüş durumdadır. Hakkıyla görevini yapan, Suriye güçlerine karşı gereken tepkiyi gösteren Silahlı Kuvvetlerimizi tebrik ediyorum, hepsinin gözlerinden öpüyorum" ifadelerini kullandı. 

TSK'dan yapılan açıklamada ise, "16 Mayıs 2015 tarihinde saat 14.04’te, Suriye’ye ait bir hava aracının, (Hatay Altınözü güneyinde) Kuyubaşı istikametinde Türk hava sahasını ihlal ettiği tespit edilmiştir. Olay üzerine Hava Muharebe Devriye Görevi icra etmekte olan iki adet F-16 uçağımız bölgeye yönlendirilmiş ve söz konusu hava aracına müdahale edilerek hava aracı etkisiz hale getirilmiştir. Araç Suriye topraklarına düşmüştür" denildi.

ANGAJMAN KURALLARI 2012'DE DEĞİŞTİ

2012 yılında Türkiye'ye ait F4 savaş uçağının Suriye tarafından vurulmasının ardından Türkiye ile Suriye arasındaki angajman kuralları değişmişti. Buna göre Suriye tarafından gelecek bir ihlal karşısında uyarıda bulunmadan vuruluyordu. Bu çerçevede 2013 yılında bir Suriye helikopteri düşürüldü. 2014'te de bir Suriye'ye ait bir MIG 23 savaş uçağı Türkiye tarafından düşürülmüştü.

Sayfa Yükleniyor...