Türk sineması emekçileri filmlerle yaşatılıyor

Marmara Üniversitesi Nişantaşı kampüsünde 5-8 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek “Sözlü Tarih” film gösterimi sayesinde Türk sinema sektörünün tarihine ışık tutulacak.

28.04.2009 - 17:17

Türk sineması emekçileri filmlerle yaşatılıyor

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon-Sinema bölümü son sınıf öğrencilerinin “Sözlü Tarih” filmleri, 5-8 Mayıs tarihleri arasında Nişantaşı kampüsü Prof. Dr. Erdal İnönü Bilim ve Kültür Merkezi’nde gösteriliyor.

İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Mehmet Yayınoğlu’nun yürüttüğü ders kapsamında gerçekleştirilen filmlerin gösterimi ilk gün saat 14.00’de başlayacak.

Gösterilecek filmlerin her biri anlatım dili ve tarzıyla da birbirinden ayrılıyor. Türkiye’nin son akordeon tamircisinden anılarımızda kalan tiyatroculara, Yeşilçam’ın unutulmaz aktörlerinden emektar kameramanlara kadar sektöre yıllarını vermiş birçok emekçinin sıradışı hayat öykülerinin anlatıldığı filmler kimi zaman sanatçı röportajlarıyla da renkleniyor.

“Sinema-TV’de Yapım ve Yönetim 3-4” dersi kapsamında filmlerin gerçekleştirilmesini sağlayan Öğretim Görevlisi Mehmet Yayınoğlu da 35 yıllık deneyimine rağmen en az öğrencileri kadar heyecanlı.

Amaçlarının “deneyim ve bilgileriyle değerli birçok kişinin yaşamlarını anlatırken öğrencilerin de mesleki becerilerini arttırmak ve biraraya gelmelerini sağlamak” olduğunu belirten Yayınoğlu, fakülte kapsamında geçtiğimiz senelere nazaran rekor sayıda film üretildiğini ve bundan mutluluk duyduğunu belirtiyor.

Sinema, televizyon, tiyatro, müzik, fotoğraf ve reklam alanında emek vermiş ve iletişim sektörünün deneyimli temsilcilerinin de davetli olduğu etkinliğin açılışı 5 Mayıs tarihinde Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necla Pur ve İletişim Fakültesü Dekanı Prof. Dr. Ahmet Orkan tarafından yapılacak. Diğer günler saat 10.30’da başlayacak olan gösterim, 8 Mayıs günü son bulacak.   

Yer: Marmara Üniversitesi Nişantaşı Kampusü, Prof.Dr. Erdal İnönü Bilim ve Kültür Merkezi

Tarih: 5 Mayıs saat 14.00'de , 6-7-8 Mayıs saat 10.30'da

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...