NTV

'Türk şoförler serbest kalacak'

NTV Haber

Türkiye

Suriye'de faaliyet gösteren Irak Şam İslam Devleti örgütü, Musul'a mazot taşıyan 28 türk TIR şoförünü rehin aldı. NTV yayınına katılan TIR Şoförleri Derneği Başkanı Çetin Ünlü, tüm şoförlerin bugün serbest bırakılmasını beklediklerini söyledi.

TIR’ların hangi firmalara ait olduklarının belli olduğunu dile getiren TIR Şoförleri Derneği Başkanı Çetin Ünlü, “Şoförlerin can güvenliği yerinde. Tanker yakıtlarının boşaltıldıktan sonra, kademeli olarak serbest bırakılacağını öğrendik” dedi.

Musul'daki çatışmaların ardından termik santralin bulunduğu bölgeye ulaşan IŞİD militanları, Türk TIR şöförlerinin santralden ayrılmasına izin vermedi.

Türk şoförlerin serbest bırakılması için Türk yetkililer de devrede. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Iraklı, Kürt ve ABD'li yetkililerle telefon görüşmeleri yaptığı belirtiliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Davutoğlu, 'Biz, onların bir an önce kurtarılması, en kısa zamanda ailelerine ve ülkelerine kavuşmaları için yoğun bir trafik içindeyiz. Onlarla ilgili bazı temaslar kuruldu. Kurduğumuz temaslarda durumlarının iyi olduğunu haber almış olmak şimdilik bizi teselli etti'' diye konuştu.

Musul'a yakıt taşıyan Türk şoförlerden oluşan başka bir konvoyun da gelişmeler üzerine Mahmur'dan Erbil'e döndüğü açıklandı.