Sheila de Vries, modanın güzel, sade ve nitelikli olması felsefesiyle yola çıktığını belirterek, bu işe 1978 yılında eşi Tom ile Amsterdam'da açtıkları atölyede başladığını söyledi.

Başta Hollanda Kraliçesi olmak üzere dünyaca ünlü tiyatro ve sinema sanatçılarını giydirdiğini dile getiren Vries, kişiye özel tasarımlarının dışında aksesuar ve mücevherler üzerine de tasarımlarının bulunduğunu vurguladı.

Vries, ilham kaynağını dünyanın dört bir yanına yaptığı seyahatlerde edindiği deneyimlerin oluşturduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

TÜRK TASARIMCILARINI KOPYACI ZANNEDERDİM
''Türkiye'ye 4-5 yıldır geliyorum. İstanbul'dan çok ilham aldım. 35 yıldır bu mesleğin içindeyim. Genelde ilham aldığım şeyler tarih kokar. Türk tasarımcılarla ilgili ilk fikrim, başkalarını kopyaladıkları şeklindeydi. Ama şu an öğrendim ki aslında onlar kopya değil, kendi kültürlerinden özümseyerek bir şeyler tasarlıyorlar.''

Faruk Saraç ile birlikte bir ayağı Hollanda'da bir ayağı Türkiye'de olan bir çalışma yapabileceklerini belirten Vries, bu çalışmanın ortak temasının ise lale olacağını bildirdi.

Vries, Faruk Saraç ile güzel bir çalışmaya imza atacaklarına inandığını dile getirerek, ''Laleden esinlenerek bir koleksiyon oluşturabiliriz. Lale teması, iki ülke kültürünün kaynaşması olacak'' dedi.

Faruk Saraç da Bursa'da ağırlamaktan büyük onur duyduğu Vries'in, her ay bir kez gelerek ders vereceğini belirterek, öğrencilerin bu sayede yabancı bir tasarımcıyla görüş alışverişinde bulunma fırsatı elde edeceklerini kaydetti.