Türk TIR şoförleri yurda döndü

Musul'da 10 Haziran'da IŞİD tarafından kaçırıldıktan sonra serbest bırakılan Türk TIR şoförleri önce Erbil'e ardından da THY'nin özel uçağıyla Şanlıurfa'ya getirildi. Şoförler, havalimanında yetkililer ve yakınları tarafından karşılandı.

03.07.2014 - 13:11

Türk TIR şoförleri yurda döndü

IŞİD'in serbest bıraktığı Türk TIR şoförlerini taşıyan uçak Şanlıurfa'ya indi.


Musul'da 10 Haziran'da IŞİD tarafından kaçırılan şoförler öğle saatlerinde serbest bırakıldı.

Şoförler, serbest kalmalarının ardından yürüyerek Mahmur'daki bir kampa gitti.

Burada Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu mehmet Akif İnam ve diğer bazı Türk yetkililerce karşılanan grup, kimlik ve sağlık kontrolünden geçirildi.

Ardından otobüse bindirilen grup, yetkililerle Mahmur Kaymakamlığı binasının önüne geldi. Burada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı güvenlik güçlerinin de refakat ettiği grup ve yetkililer, konvoy halinde Erbil'e nakledildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Erbil Başkonsolosu İnam, "Şoförlerin, Ankara'ya gönderilmesi düşünülüyordu. Ancak çoğunun memleketi Şanlıurfa olduğu için bir an önce ailelerine kavuşmalarını istedik. Bu nedenle uçuş güzergahını Şanlıurfa yaptık. Ben de kendilerine eşlik edeceğim. Ayrıca dakika dakika ailelerine bilgi veriyoruz" dedi.

İnam ayrıca, şoförlerin serbest bırakılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Bir süre Erbil'deki bir otelde dinlenen şoförler, ardından THY'ye ait özel uçakla Şanlıurfa'ya hareket etti.

MUSUL'DA KAÇIRILMIŞTI
IŞİD, İskenderun Limanı'ndan Musul'un Geyara Termik Santrali'ne mazot taşıyan 32 Türk TIR şoförü rehin almıştı.  32 Türk şoförü 10 Haziran'da Musul yakınlarında kaçırılmıştı.

49 TÜRK PERSONEL HALA REHİN
Irak'ın Musul kentini ele geçiren IŞİD, 11 Haziran'da Türk Konsolosluğu'nu da basarak 49 Türk personeli rehin almıştı.

Musul'daki Türk Konsolosluğu personeli hala IŞİD'in elinde bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...