Türk ve Tuğluk ifadede

Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk ve eski milletvekili Aysel Tuğluk, haklarında yürütülen bazı soruşturmalar kapsamında ifade verdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 23.03.2010 - 14:58

Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk ve eski milletvekili Aysel Tuğluk’un avukatları Mehmet Nuri Özmen ile Ankara Adalet Sarayı'na geldi. Türk ve Tuğluk'un ifadeleri, Basın Suçları Soruşturma Bürosu savcılarınca alındı.

Ahmet Türk'ün, 18 Aralık 2009 tarihinde, Anayasa Mahkemesinin DTP'nin kapatılması kararıyla ilgili yaptığı konuşma ve 17 Ekim 2008'de DTP Genel Merkezi'nde yaptığı konuşma ile 2007 yılındaki ''30 Ağustos'' resepsiyonuna davet edilmemesiyle ilgili sarf ettiği sözler nedeniyle yürütülen üç ayrı soruşturma kapsamında ifade verdiği öğrenildi.

Türk hakkındaki soruşturmaların ''suçu ve suçluyu övme'', ''Siyasi Partiler Kanunu'na muhalefet'' ve ''devletin askeri teşkilatını aşağılama'' suçları kapsamında gerçekleştirildiği kaydedildi.

Aysel Tuğluk'un ise Siirt ve Batman'da yaptığı konuşmalar nedeniyle ''Siyasi Partiler Kanunu'na muhalefet'' suçu kapsamında hakkında yürütülen iki ayrı soruşturma çerçevesinde talimatla ifadesine başvurulduğu belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...